Controlling i Rachunkowość Zarządcza 3/2019

CiRZ_03_2019.jpg

Kluczowe miary w rachunkowości przerobowej

Słyszeli Państwo o teorii ograniczeń? To systemowe podejście do usprawniania przedsiębiorstw. Zgodnie z teorią, każda organizacja ma co najmniej jedno ograniczenie, które wpływa na poziom osiąganych przez nią rezultatów. Analizując działalność firmy, którą traktujemy jako system, trzeba spojrzeć z dużej wysokości, aby zobaczyć, który z obszarów jest najbardziej przeciążony i wówczas przejść do kolejnych kroków procesu ciągłego doskonalenia… Rodzą się pytania: Jak znaleźć to ograniczenie? Jak analizować różne obszary działalności firmy? Czy to ma sens tylko na produkcji? Wątpliwości rozwiewa Jerzy Rychlewski w artykule: „Gdzie jest ograniczenie? Usprawnienie przedsiębiorstwa według teorii ograniczeń”. Do mnie to przemawia.

Teoria ograniczeń to odmienne, ale jakże inspirujące podejście do zarządzania, które opracował Eliyahu M. Goldratt. Wskazał on również na odmienne podejście do rachunkowości zarządczej, które bazuje na zupełnie innym paradygmacie niż tradycyjna rachunkowość. O kluczowych miarach w rachunkowości przerobowej i korzyściach płynących z jej zastosowania przeczytają państwo w artykule Jerzego Kuncickiego. Z chęcią wysłucham wystąpień obu autorów podczas konferencji Lean Factor[y], która jest organizowana pod patronatem magazynu Controlling i Rachunkowość Zarządcza. Więcej informacji o konferencji znajdą Państwo w numerze.

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDF

Artykuły

Tekst otwarty nr 3/2019

Lean Factor[y]* już 28‑29 marca w Warszawie!

CiRZ_2_5.jpg
Spotkajmy się i porozmawiajmy o optymalizacji procesów i controllingu strategicznym w praktyce przedsiębiorstw [nie tylko]* produkcyjnych.
Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 3/2019

Zarządzaj poprzez liczby! Start kursu "Controlling finansowy" już 27 lutego!

b-cnt_01_slider(2).png

Już 27 lutego 2019 r. w Warszawie rozpocznie się pierwszy moduł 4-tygodniowego kursu dla służb finansowych i zarządzających przedsiębiorstwami pt. „Controlling finansowy”. To ostatnia szansa na zgłoszenie swojego uczestnictwa!

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 3/2019

Jak rozliczyć dopłaty do wypoczynku zimowego pracowników i ich dzieci

CiRZ_3_2019_4.jpg

Ferie zimowe to czas, w którym wielu pracodawców decyduje się na dofinansowywanie wypoczynku swoim pracownikom oraz ich dzieciom. W związku z tym pracodawcy mają wątpliwości, czy należy z tego tytułu doliczać pracownikom przychód, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości go ustalić. Przedstawiamy na przykładach, jak prawidłowo rozliczyć takie dofinansowania.

Czytaj więcej
nr 3/2019

Kij czy marchewka? Nowe przepisy o cenach transferowych w 2019 r.

CiRZ_3_2019_16.jpg

Służby księgowo-podatkowe podmiotów powiązanych odpowiedzialnie za dopełnienie obowiązków dokumentacyjnych w zakresie cen transferowych, w ostatnich latach nie mają łatwego ani spokojnego życia. Dnia 1 stycznia wszedł w życie pakiet całkowicie nowych przepisów o cenach transferowych. Wprowadzają one dużo, daleko idących zmian w porównaniu do dotychczasowych przepisów. Czy zmiany okażą się korzystne...

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 3/2019

Zaniechanie poboru podatku – umowy offsetowe

Minister Finansów zarządził zaniechanie poboru podatku od niektórych dochodów uzyskanych w związku z wykonaniem umów offsetowych wymienionych w rozporządzeniu.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 3/2019

Informacje o finansowaniu promocji z 1% podatku

Od 29 października 2018 r. obowiązuje nowe rozporządzenie określające treść, formę oraz sposób zamieszczenia informacji o finansowaniu promocji z 1% podatku.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 3/2019

Objaśnienia dotyczące raportowania schematów podatkowych (MDR)

31 stycznia 2019 r. Minister Finansów opublikował „Objaśnienia dotyczące stosowania przepisów związanych z obowiązkiem przekazywania do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych (Mandatory Disclosure Rules, MDR)”. Dokument ten jest rozwinięciem projektu objaśnień przepisów dot. wprowadzenia do polskiego porządku prawnego obowiązku raportowania MDR, który został przedstawiony...

Czytaj więcej
nr 3/2019

Rabaty w marketingu – jak sprawdzić, czy system rabatowy w firmie dobrze działa

CiRZ_3_2019_37.jpg

Bez względu na to, ile mówi się o „cebulach”, „nosaczach afrykańskich” czy „Marianie i Barbarze”, wszyscy lubimy rabaty, promocje i wyprzedaże. W sektorze MŚP stosuje je aż 80% firm1. Dobrze pomyślane są bowiem transakcjami win–win, a efektywna polityka rabatowa może przynosić rewelacyjne efekty sprzedażowe. Kiedy tak się dzieje? Jak sprawdzać, czy system rabatowy w firmie dobrze działa? I wreszcie:...

Czytaj więcej
nr 3/2019

Środek trwały czy wyposażenie?

CiRZ_3_2019_27.jpg

Prawidłowa ewidencja całego majątku firmy wiąże się z koniecznością odpowiedniej klasyfikacji i rozdzielenia dokonanych przez przedsiębiorstwo zakupów. W zależności od ich wartości oraz przeznaczenia przedsiębiorca powinien dokonać oceny czy dany składnik majątku należy zaliczyć do środków trwałych, wyposażenia czy też uznać go za zwykły wydatek. Ich prawidłowa kategoryzacja ważna jest zarówno pod...

Czytaj więcej
nr 3/2019

Kluczowe miary w rachunkowości przerobowej

CiRZ_3_2019_8.jpg

Czy jest możliwe podejmowanie właściwych decyzji w obliczu ogromu napływających zewsząd informacji oraz zmienności i niepewności w każdym aspekcie życia i działalności? Czyż nie jest tak, że dążymy do posiadania bardzo precyzyjnych, dokładnych informacji, ponieważ mamy przekonanie, że to właśnie dzięki temu uzyskujemy pewność i niezmienność naszego otoczenia?

Czytaj więcej
nr 3/2019

Gdzie jest ograniczenie? Usprawnienie przedsiębiorstwa według Teorii Ograniczeń

CiRZ_3_2019_12.jpg

Zgodnie z teorią ograniczeń, każda organizacja ma co najmniej jedno ograniczenie, które ostatecznie limituje poziom osiąganych przez nią rezultatów. Ograniczenie może być fizyczne, w formie np. wąskiego gardła na produkcji lub wirtualne, w postaci stosowanych szkodliwych zasad lub procedur. Jaki jest klucz do identyfikacji tych ograniczeń w poszczególnych obszarach działalności firmy?

Czytaj więcej
nr 3/2019

Sprawozdanie finansowe oddziału przedsiębiorstwa

CiRZ_3_2019_31.jpg

W myśl zapisów ustawy o rachunkowości jednostka, w skład której wchodzą jednostki organizacyjne sporządzające samodzielne sprawozdania finansowe, sporządza łączne sprawozdanie finansowe, będące sumą sprawozdania finansowego jednostki i wszystkich jej oddziałów (zakładów). Jakie są elementy łącznych sprawozdań finansowych z uwzględnieniem wyłączeń?

Czytaj więcej
nr 3/2019

System firmowych celów i mierniki ich realizacji

CiRZ_3_2019_43.jpg

Dla przedsiębiorstw najważniejszym celem umożliwiającym przetrwanie na rynku jest niewątpliwie maksymalizacja zysków. Jednak celów jest zdecydowanie więcej, dąży się do osiągnięcia jednocześnie wielu celów tworzących tzw. wiązkę celów. Jakie są najważniejsze cele, do których powinno się dążyć? Jakie wskaźniki wybrać do pomiaru stopnia ich realizacji?

Czytaj więcej
nr 3/2019

Wykresy mostowe jako sposób prezentacji elementów składowych odchyleń

CiRZ_3_2019_21.jpg

Wykresy mostowe (zwane też kaskadowymi lub schodkowymi) mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie trzeba pokazać części składowe wykresu w postaci „schodków”, dzięki czemu w czytelny sposób uwidacznia się kluczowe pozycje, mające największe znaczenie dla prezentowanych danych.

Czytaj więcej

Reklama