Controlling i Rachunkowość Zarządcza 3/2019

CiRZ_03_2019.jpg

Kluczowe miary w rachunkowości przerobowej

Słyszeli Państwo o teorii ograniczeń? To systemowe podejście do usprawniania przedsiębiorstw. Zgodnie z teorią, każda organizacja ma co najmniej jedno ograniczenie, które wpływa na poziom osiąganych przez nią rezultatów. Analizując działalność firmy, którą traktujemy jako system, trzeba spojrzeć z dużej wysokości, aby zobaczyć, który z obszarów jest najbardziej przeciążony i wówczas przejść do kolejnych kroków procesu ciągłego doskonalenia… Rodzą się pytania: Jak znaleźć to ograniczenie? Jak analizować różne obszary działalności firmy? Czy to ma sens tylko na produkcji? Wątpliwości rozwiewa Jerzy Rychlewski w artykule: „Gdzie jest ograniczenie? Usprawnienie przedsiębiorstwa według teorii ograniczeń”. Do mnie to przemawia.

Teoria ograniczeń to odmienne, ale jakże inspirujące podejście do zarządzania, które opracował Eliyahu M. Goldratt. Wskazał on również na odmienne podejście do rachunkowości zarządczej, które bazuje na zupełnie innym paradygmacie niż tradycyjna rachunkowość. O kluczowych miarach w rachunkowości przerobowej i korzyściach płynących z jej zastosowania przeczytają państwo w artykule Jerzego Kuncickiego. Z chęcią wysłucham wystąpień obu autorów podczas konferencji Lean Factor[y], która jest organizowana pod patronatem magazynu Controlling i Rachunkowość Zarządcza. Więcej informacji o konferencji znajdą Państwo w numerze.

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup pojedyncze wydanie

Spis treści

Archiwum

Polecamy