Kij czy marchewka? Nowe przepisy o cenach transferowych w 2019 r.

CiRZ_3_2019_16.jpg

Służby księgowo-podatkowe podmiotów powiązanych odpowiedzialnie za dopełnienie obowiązków dokumentacyjnych w zakresie cen transferowych, w ostatnich latach nie mają łatwego ani spokojnego życia. Dnia 1 stycznia wszedł w życie pakiet całkowicie nowych przepisów o cenach transferowych. Wprowadzają one dużo, daleko idących zmian w porównaniu do dotychczasowych przepisów. Czy zmiany okażą się korzystne dla przedsiębiorstw? Jakie są najważniejsze regulacje? Jak się przygotować?

W temacie cen transferowych zmienia się dużo i często. Od dnia 1 stycznia 2017 r. obowiązują przepisy, które istotnie zwiększyły obciążenie dokumentacyjne dla podmiotów powiązanych. Sprostanie przepisom obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. wymagało od osób odpowiedzialnych za prowadzenie spraw podatkowych w spółce dużego zaangażowania czasowego i merytorycznego. Dla spółek przepisy te oznaczały czasami istotne koszty związane z koniecznością uzyskania wsparcia w przygotowaniu specjalistycznych analiz. Ich przygotowanie we własnym zakresie często bowiem wykraczało poza możliwości podatnika.

W tym roku niestety po raz kolejny należy rozpocząć dokształcanie się w zakresie cen transferowych, gdyż od 1 stycznia 2019 r. w życie wszedł pakiet całkowicie nowych przepisów o cenach transferowych. Wprowadzają one dużo, daleko idących zmian w porównaniu do dotychczasowych przepisów.

O ile regulacje w zakresie cen transferowych obowiązujące od 1 stycznia 2017 r. były powszechnie krytykowane jako nakładające duże obciążenie administracyjne, nowe przepisy dla wielu podatników mogą być dobrą wiadomością. Trzeba bowiem zaznaczyć,nowe przepisy zawierają szereg korzystnych dla podatników zmian.

Przede wszystkim należy podkreślić, iż nowelizacja wchodząca w życie w tym roku jest kompleksową zmianą przepisów o cenach transferowych. Przepisy obejmują nowy rozdział w ustawie o podatku dochodowym wraz z pakietem towarzyszących rozporządzeń i zostały opracowane praktycznie od początku. Dało to ustawodawcy możliwość uporządkowania przepisów i uproszczenia regulacji. Pozytywnie należy ocenić także fakt, iż ustawodawca wykorzystał wprowadzenie nowych przepisów do zdefiniowania i wyjaśnienia szeregu wątpliwości interpretacyjnych, które narosły z biegiem lat [jako przykład podajmy doprecyzowanie, iż wartość transakcji uwzględniamy w kwocie netto (a nie z VAT), określenie zasad sumowania transakcji poprzez wprowadzenie pojęcia transakcji jednorodnej itp.].

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum

Polecamy