Controlling i Rachunkowość Zarządcza 1/2018

CiRZ_01_2018.jpg

Porównanie sprawozdawczości księgowej i zarządczej

W kraczamy w 2018 rok, oddając do rąk Czytelników kolejne wydanie magazynu, tym razem poświęcone przede wszystkim kompleksowemu porównaniu sprawozdawczości zarządczej i księgowej. Piszemy zatem nie tylko o różnicach i podobieństwach pomiędzy MSR, MSSF oraz IFRS, ale także o jednostkowym rachunku wyników w ujęciu uor i MSR, który może być bazą do zarządczej analizy wyników firmy. Prezentujemy również szersze ujęcie problemu – w kontekście międzynarodowej grupy kapitałowej – zestawiając raportowanie statutowe i zarządcze jako bardzo przydatne narzędzie nie tylko dla grupy, ale też dla osób zarządzających jednostką w danym kraju – jak wygląda koncepcja organizacji raportowania z punktu widzenia centrali grupy kapitałowej i na czym polegają oraz w jaki sposób uzupełniają się raportowanie statutowe, zarządcze oraz konsolidacja wyników całej grupy? Stawiamy też pytania o to, jakie znaczenie ma zawarcie umowy o badanie sprawozdania finansowego oraz wybór biegłego rewidenta. Szczególnie wart uwagi wydaje się dział „Rachunkowość dla controllingu”, bo ciągle jeszcze wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z faktu, że brak złożenia rocznego sprawozdania finansowego do KRS z punktu widzenia prawa stanowi wykroczenie skarbowe.

Kontynuując cykl poświęcony międzynarodowym standardom rachunkowości, opisujemy MSR 39, czyli ujmowanie i wycenę instrumentów finansowych.

Z pewnością każdy z naszych Czytelników znajdzie na łamach tego wydania coś szczególnie interesującego dla niego i przydatnego w jego działalności.

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup pojedyncze wydanie

Spis treści

Archiwum

Polecamy