W tym numerze tematem wiodącym jest badanie rentowności przedsiębiorstwa. Z poszczególnych materiałów Czytelnicy dowiedzą się, jaka jest rola rachunkowości i analizy finansowej w badaniu opłacalności działalności firmy. Czym różnią się wskaźniki ROE i ROA – przeczytają Państwo w tekście porównującym te dwie najważniejsze miary używane do określania rentowności jednostki. Odpowiemy także na pytanie, jaka jest różnica pomiędzy zyskiem wypracowanym przez organizację, a jej płynnością. Zaprezentujemy również przykład zastosowania analizy wskaźnikowej oraz modelu Du Ponta w przyczynowej analizie rentowności przedsiębiorstwa. W controllingu finansowym we wrześniowym wydaniu dajemy przykład, w jaki sposób przebiega planowanie finansowe w przedsiębiorstwie z branży KEP. W dziale KPI w zarządzaniu piszemy o wskaźnikach efektywności wykorzystywanych w controllingu produkcyjnym. Z zagadnień Międzynarodowych Standardów Rachunkowości prezentujemy materiał o MSR 11 – umowach budowlanych. Z dziedziny prawa o tym, w jaki sposób skutecznie złożyć rezygnację z pełnienia funkcji członka zarządu w spółce kapitałowej. Serdecznie zapraszamy naszych Czytelników do wzięcia udziału w 4. edycji Forum Nowoczesnego Controlllingu , która odbędzie się w Warszawie, w dniach 26-27 października. Tematem tegorocznego wydarzenia będzie Lean Management i controlling produkcji. W trakcie Forum uczestnicy poznają najnowsze trendy, najlepsze rozwiązania stosowane przez zaproszonych ekspertów oraz najciekawsze studia przypadków.
Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDFPrzepisy podatkowe, które odziedziczył obecny rząd po liberalnych poprzednikach, to przysłowiowy „obraz nędzy i rozpaczy”. Są wdzięcznym polem dla wszelkiej maści oszustów, wyłudzaczy i „optymalizatorów” obciążeń podatkowych i wrogiem rzetelnych i uczciwych podatników – pisze profesor Witold Modzelewski z Instytutu Studiów Podatkowych.
W ciągu ostatniego półrocza 48% firm dostawało zapłatę za towar czy usługi z ponad 60-dniowym opóźnieniem – wynika z badania przeprowadzonego dla Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. W porównaniu z badaniem przeprowadzonym w pierwszym kwartale br. zaobserwowano nieznaczny wzrost (o 3 pkt. proc.) odsetka firm skarżących się na tego typu problemy.
Kolejna, 4. edycja Forum Nowoczesnego Controllingu już za półtora miesiąca. 26 i 27 października 2017 r. spotykamy się w Warszawie na dorocznym spotkaniu dyrektorów finansowych, controllerów i analityków. Anonsowaliśmy już oś tematyczną Forum – zagadnienia Lean Management i controlling produkcji – czas zatem na konkrety.
Analiza finansowa jest narzędziem rachunkowości, a jej przedmiotem – badanie podstawowego wytworu systemu ewidencji zdarzeń gospodarczych w przedsiębiorstwie, tj. sprawozdania finansowego firmy.
Niezwykle ważna w tej tematyce jest uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 31 marca 2016 r. (III CZP 89/15), która rozstrzygnęła to problematyczne i niemające jednoznacznej odpowiedzi w orzecznictwie Sądu Najwyższego i sądów powszechnych zagadnienie prawne. W artykule główna uwaga zostanie poświęcona przytoczonej uchwale oraz kwestii odpowiedzialności majątkowej członków zarządu po dokonaniu...
Zapasy zakwalifikowane są do aktywów obrotowych, które wedle przepisów ustawy o rachunkowości wycenia się co najmniej raz w ciągu dwóch lat. Co do zasady, wyceny rozchodu zapasów z magazynu należy dokonywać w tych samych cenach, które zostały zaewidencjonowane w momencie przyjęcia do magazynu.
Międzynarodowy Standard Rachunkowości poświęcony został umowom na usługi budowlane. Zostały w nim określone zarówno sposób ujęcia i prezentacji przychodów ze świadczonych usług budowlanych, jak i ujęcie rachunkowe odpowiadających im kosztów.
Jednym z podstawowych obszarów analizy finansowej, który podlega monitorowaniu przez spółki, jest poziom rentowności działalności firmy. Istnieje wiele kombinacji wskaźników, które można zastosować do badania sprawności funkcjonowania podmiotów na rynku. Poniżej przeprowadzano analizę dwóch wskaźników zyskowności: ROA i ROE na podstawie danych finansowych za lata 2012-2016 spółki Krakus. Celem artykułu...
Określenie rentowność pochodzi od terminu „renta” oznaczającego stosunek efektu do nakładu. Miarą osiąganej rentowności przedsiębiorstwa jest relacja zysków do zaangażowanych kapitałów lub czynników produkcji. Poziom rentowności, jeśli pominie się przyczyny o charakterze obiektywnym (np. koniunkturę, sytuację monopolistyczną), zależy od efektywności gospodarowania przedsiębiorstwa i stanowi wyraz jego...
Wysoki zysk netto cieszy kadrę zarządzającą, ale często przedsiębiorcy zadają sobie pytanie, gdzie, podziały się pieniądze, skoro wypracowany wynik nie przekłada się na zasoby kont bankowych. Z drugiej strony wysoka płynność spółki (tzw. nadpłynność) związana z nadmiarem gotówki w banku nie jest pożądanym stanem, zwłaszcza w długim okresie. W niniejszym artykule zaprezentowano przykłady obrazujące...
Rozdzielając wskaźnik syntetyczny na szereg wskaźników cząstkowych, można poznać czynniki wpływające na wartość wskaźnika syntetycznego. Tak podzielone wskaźniki można zhierarchizować, tworząc z nich uporządkowane zestawienie, wykorzystywane w przeprowadzaniu analizy piramidalnej. Ten rodzaj analizy jest pomocny w identyfikacji obszarów działalności, które posiadają pewne nieprawidłowości i wymagają...
Badanie wpływu podejmowanych decyzji na wyniki finansowe przedsiębiorstwa oraz jego zdolności płatnicze jest jednym z podstawowych warunków powodzenia przedsięwzięć gospodarczych. Jako że każde przedsięwzięcie niesie ze sobą pewne ryzyko, konieczne jest analizowanie potencjalnego wpływu podejmowanych działań na funkcjonowanie przedsiębiorstwa, a tym samym na wartość dostarczaną jego właścicielom. Właśnie...
Każde działanie przedsiębiorstwa na rynku powinno prowadzić do uzyskania szeroko rozumianej przewagi konkurencyjnej, umocnienia pozycji rynkowej lub zwiększenia świadomości marki wśród odbiorców. W teorii rachunku kosztów klasyfikacja wydatków na działalność operacyjną może być przeprowadzona według trzech podstawowych układów: rodzajowego, przedmiotowego oraz podmiotowego.
Coraz więcej firmy produkcyjnych, niezależnie od swojej wielkości czy branży, kładzie nacisk na efektywność, a także maksymalizację zdolności produkcyjnych. W tym celu controllerzy wykorzystują odpowiednie narzędzia do zarządzania produkcją. Największą rolę w zasilaniu przedsiębiorstwa w niezbędne informacje pełnią KPI (z ang. Key Performance Indicators), czyli kluczowe wskaźniki efektywności.
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.