Controlling i Rachunkowość Zarządcza 3/2010

i48.2010.003.000.jpg

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDF

Artykuły

Tekst otwarty nr 3/2010

Dane i prognozy ekonomiczne

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 3/2010

Przegląd międzynarodowy

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 3/2010

Gospodarka Polski

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 3/2010

Międzynarodowa konferencja „Zarządzanie finansami – inwestycje, ryzyko, wycena”

W dniach 21–23 kwietnia 2010 r. w Międzyzdrojach odbędzie się międzynarodowa konferencja „Zarządzanie finansami – inwestycje, ryzyko, wycena”. Tę znaną i cenioną w środowisku konferencję już po raz jedenasty organizuje Katedra Inwestycji i Wyceny Przedsiębiorstw Uniwersytetu Szczecińskiego.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 3/2010

Rząd i polityka

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 3/2010

INFOR LEX – Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej

INFOR LEX, we współpracy z Deloitte Polska, rozwija zasoby materiałów poświęconych tematyce Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 3/2010

Seminarium na temat zarządzania i organizacji

PAM Center oraz firma 4TG zorganizowały seminarium pt. „Pozytywne przywództwo i sprawne zarządzanie w Excelu”. Spotkanie odbyło się 9 lutego 2010 r. na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 3/2010

Rynek nieruchomości

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 3/2010

Trwają poszukiwania Dyrektora Finansowego Roku 2009

Trwa piąta edycja prestiżowego konkursu Dyrektor Finansowy Roku. Euler Hermes, magazyn Forbes oraz ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants) poszukują menedżera odpowiedzialnego za finanse przedsiębiorstwa, który w 2009 r. wyróżnił się skutecznością w działaniu.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 3/2010

Katowickie Koło Praktyków Controllingu

W dniach 11–12 marca 2010 r. w Buczkowicach koło Szczyrku odbędzie się spotkanie katowickiego Koła Praktyków Controllingu, organizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Controllerów (ICV). Tematem spotkania będzie „Activity Based Costing/Management: Jak skutecznie projektować i wdrażać procesowy rachunek kosztów”.

Czytaj więcej
nr 3/2010

Ocena praktyki controllingu bankowego przez pryzmat kryzysu finansowego

Obecny kryzys ujawnił wiele słabości zarówno całego systemu finansowego, jak i zarządzania instytucjami finansowymi. Złe zarządzanie bankami, głównie w obszarze ryzyka, zbyt skomplikowane instrumenty finansowe, złe systemy motywacyjne, niedostateczna kontrola wewnętrzna, a także słaby nadzór właścicielski to najczęściej wymieniane wewnętrzne przyczyny kryzysowej sytuacji wielu banków.

Czytaj więcej
nr 3/2010

Etapy wdrożenia systemu informacyjnego w przedsiębiorstwie

W poprzedniej części cyklu (nr 2/2010) omawialiśmy m.in. etap organizacji zespołu, planowania oraz celowości projektu. W kolejnym etapie istotne jest określenie potrzeb użytkowników systemu informacyjnego oraz ich analiza.

Czytaj więcej
nr 3/2010

Analiza możliwości poprawy wyników ekonomicznych

Przedsiębiorstwo może wykorzystać do reakcji na ryzyko neutralizującej niekorzystny wpływ ryzyka profilu portfela klientów detalicznych następujące instrumenty skorelowane z niekorzystnymi zmianami warunków pogodowych (derywaty pogodowe): opcja call, kontrakt wymiany (swap).

Czytaj więcej
nr 3/2010

Wdrożenie controllingu w Stokvis Tapes Polska

Opracowanie to prezentuje najistotniejsze doświadczenia z wdrażania controllingu w firmie Stokvis Tapes Polska Sp. z o.o. Firma ta została założona w 2004 r. jako jeden z kilkunastu oddziałów holenderskiego holdingu Stokvis Tapes w Europie i Azji. Od samego początku spółka notowała niezwykle dynamiczny rozwój, z roku na rok niemal podwajając przychody i zatrudnienie i wykazując stratę jedynie za pierwsze...

Czytaj więcej
nr 3/2010

Przegląd metod obliczeniowych wskaźników efektywności

Czy zdarzyła się Państwu sytuacja, w której ten sam wskaźnik wyliczony przez dwie różne osoby przyjmował inne wartości? Jestem przekonany, że tak – ja doświadczyłem tego kilkukrotnie. Najczęściej przyczyną takiego stanu były rozbieżne dane wejściowe bądź merytoryczne różnice w definicji elementów składowych. Ale nawet zachowanie pełnej zgodności w tych obszarach nie gwarantuje zbieżności wyników. Dlaczego...

Czytaj więcej
nr 3/2010

Total Economic Impact – nowatorski model oceny projektów branży IT

Realizacja projektów technologicznych jest kosztowna i ryzykowna. Niesie jednak ze sobą możliwości osiągnięcia wielkich zysków i błyskawicznego rozwoju. Kiedyś wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań IT było sposobem na osiągnięcie przewagi nad konkurencją. Dzisiaj staje się inwestycją niezbędną do przetrwania.

Czytaj więcej
nr 3/2010

Zmiana wartości kalkulacji kosztowej

Problem: Jak powinna przebiegać zmiana wartości kalkulacji kosztowej, w ciągu roku, w rachunku kosztów planowanych (standardowych) w przypadku zmian wartości składników wchodzących w skład kalkulacji? Czy wartość kalkulowana powinna pozostać w ciągu roku na tym samym poziomie, czy może należy ją zmieniać wraz ze zmianą cen np. surowców, kursu walutowego? Czy może zmiany powinny być ujmowane w kategoriach...

Czytaj więcej
nr 3/2010

Lista arkuszy znajdujących się w skoroszycie

Problem: Moje pytanie dotyczy arkusza kalkulacyjnego Excel. Potrzebna jest mi lista wszystkich arkuszy znajdujących się w skoroszycie. Chciałbym mieć także możliwość pobrania nazwy arkusza na podstawie pozycji, jaką zajmuje w pliku. W jaki sposób to osiągnąć?

Czytaj więcej
nr 3/2010

Jak w praktyce budżetować i rozliczać koszty

Problem: Jakie są praktyczne tendencje w obszarze budżetowania? Czy powinno się budżetować i rozdzielać jak największą ilość kosztów na najniższe jednostki (MPK), czy może budżetować i rozliczać koszty w departamentach wyższego rzędu (np. departame nt administracji, HR, marketingu)?

Czytaj więcej
nr 3/2010

Rozliczanie świadczeń wzajemnych pomiędzy wydziałami produkcji pomocniczej

Problem: Słyszałam, że jedną z najlepszych metod rozliczania świadczeń wzajemnych pomiędzy wydziałami produkcji pomocniczej w firmie jest metoda układu równań. Czy mogę prosić o wyjaśnienie na przykładzie, na czym ta metoda polega? Spotkałam się również z teorią, że koszty wydziałów pomocniczych powinny rozliczyć się do zera i obciążać swoimi kosztami inne wydziały w firmie, dla których świadczy swoje...

Czytaj więcej
nr 3/2010

Wycena przedsiębiorstwa metodą FCFE oraz FCFF

Problem: Mam pytanie praktyczne dotyczące problematyki wyceny metodami FCFE oraz FCFF. Czy wyceny sporządzone tymi dwoma metodami powinny dać taki sam wynik? Spotkałem się z następującą opinią: FCFE (ile pieniędzy płynie do właścicieli) – wynik to wartość E; FCFF (ile pieniędzy płynie do wszystkich stron finansujących) – wynik to wartość F. Z tym się jednak nie zgodzę, ponieważ przygotowując wycenę...

Czytaj więcej
nr 3/2010

Funkcje wyszukiwania i adresu – PODAJ.POZYCJĘ

W tym opracowaniu kontynuujemy problematykę funkcji wyszukiwania i adresu. W numerze 2/2010 miesięcznika opisaliśmy zastosowanie WYSZUKAJ.PIONOWO. Tym razem napiszemy o jednej z najszybszych, a także najbardziej użytecznych i wszechstronnych funkcji arkuszowych – PODAJ.POZYCJĘ.

Czytaj więcej

Reklama