Controlling i Rachunkowość Zarządcza 5/2018

CiRZ_05_2018.jpg

Dyrektor finansowy liderem lean

Lean management dotyczy produkcji... Praca w finansach jest niepowtarzalna... To słowa, które zapewne padają w większości firm, gdy po raz pierwszy pojawia się pomysł, żeby zastanowić się nad wdrożeniem metod szczupłego zarządzania w obszarze finansów.

W bieżącym numerze postaramy się udowodnić, że w obszarze finansowo-księgowym, tak samo jak w każdym innym obszarze działalności firmy, można znaleźć pole do transformacji w kierunku „szczupłości”. Jarosław Nowicki, autor artykułu „Dyrektor finansowy liderem lean” udowodni Państwu, że dyrektor finansowy to dobry, jeśli nie najlepszy kandydat na lidera transformacji. Seneka powiedział: „Jeśli nie wiesz, do którego portu zmierzasz, żaden wiatr nie będzie ci przychylny”. Autor spróbuje przekonać Państwa, że biorąc w ręce kompas w postaci nowoczesnych narzędzi z zakresu controllingu i rachunkowości zarządczej, dyrektor finansowy może skutecznie nawigować firmowym okrętem, obierając kurs na poprawę wskaźników finansowych przedsiębiorstwa. Kluczem do sukcesu jest natychmiastowa korekta kursu, gdy jeden z kroków okazuje się odstępstwem od obranej ścieżki. Na szczęście lean management oferuje szereg rozwiązań, które mogą być zastosowane przez osoby zajmujące się finansami w firmie i wspierać nawigację wdrożenia zgodnie z jej założeniami. Te narzędzia prezentujemy Państwu w bieżącym wydaniu magazynu, do którego lektury gorąco zachęcam. Polecam również artykuł Piotra Staszkiewicza na temat nowego standardu MSSF/IFRS 16, który odpowiada na pytania, jakie pojawiają się w związku z rozpatrywaniem umów pod kątem konieczności ujawnienia transakcji w bilansie leasingobiorcy.

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup pojedyncze wydanie

Spis treści

Archiwum

Polecamy