Identyfikacja i pomiar ryzyka w procesie zarządzania ryzykiem

IDENTYFIKACJA I POMIAR RYZYKA.jpg

Ryzyko jest aspektem w naturalny sposób wpisanym w kontekst różnych sytuacji i zagadnień biznesowych. Każda nowa działalność, nowe przedsięwzięcie czy nowy pomysł niesie za sobą ryzyko, które ma decydujący wpływ na możliwość odniesienia sukcesu. Jego istnienie nie musi jednak (a nawet nie powinno) stanowić bariery dla podejmowania działań. Dlatego wygrywają ci, którzy podejmują ryzyko lub... umieją nim zarządzać!

Ryzyko zwykło się utożsamiać z pewnym zagrożeniem, chociaż taki sposób myślenia w praktyce biznesowej jest nieuzasadniony. Ryzykiem określa się z reguły sytuację niepewności, a zatem taką, gdzie nie znamy a priori skutków podejmowanych działań. Patrząc w ten sposób na ryzyko, łatwo zauważyć, że może ono stanowić zagrożenie, ale również niebywałą szansę.

Ryzyko można zdefiniować zatem jako pewne odchylenie od spodziewanego efektu, przy czym odchylenie to może mieć charakter zarówno pozytywny, jak i negatywny. Tym, co różni ryzyko od niepewności, jest możliwość oszacowania go z perspektywy zarówno prawdopodobieństwa jego wystąpienia, jak i skali wynikających z niego skutków.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum

Polecamy