Poprawna ewidencja, amortyzacja środków trwałych wiele razy budzi wątpliwości. Dlatego temat jest też często przedmiotem interpretacji podatkowych.

Środki trwałe w pytaniach i odpowiedziach

Pytanie 1.

Czy można obniżyć stawki amortyzacyjne środków trwałych do dowolnej wysokości (np. nawet do poziomu 0,1%)?

Obniżenia stawek amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16i ust. 5 ustawy o CIT, można dokonać do dowolnej wysokości (np. nawet do poziomu 0,1%). Można obniżać podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

Ważne! Artykuł 16i ust. 5 ustawy o CIT wyraża generalną zasadę zezwalającą podatnikom na obniżanie stawek amortyzacyjnych stosowanych w odniesieniu do środków trwałych.

Pozostałe 93% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Możesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Zobacz również

Wielosegmentowy rachunek kosztów zmiennych

Wielosegmentowy rachunek kosztów zmiennych

Rachunek kosztów zmiennych ma zastosowanie przy podejmowaniu krótkookresowych decyzji zarządczych odnośnie do wielkości produkcji czy świadczenia usług. W rachunku koszów zmiennych określana jest marża na pokrycie kosztów stałych (contribution margin).

Czytaj więcej

Podatki w transakcjach zagranicznych

Podatki w transakcjach zagranicznych

Myśląc o podatkowych aspektach transakcji zagranicznych w pierwszej kolejności nasuwa nam się podatek VAT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, import towarów, export towarów, jak również import usług. Z transakcjami zagranicznymi wiąże się również podatek u źródła, który może wystąpić przy transakcjach związanych z importem usług.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama