Materiał ma na celu przedstawienie istoty relacyjnych baz danych oraz SQL (z ang. Structured Query Language) jako strukturalnego języka zapytań używanego do pracy na tych bazach. Baza danych to zbiór informacji przechowywanych w formie ściśle określonej struktury, który w praktyce jest zbiorem tabel, gdzie przechowywane są dane oraz które posiadają między sobą powiązania (są w relacjach). Jest to pierwszy z artykułów cyklu o SQL stworzonym wspólnie z Działem Doradztwa Biznesowego i IT GRUPY Leader.

Relacyjna baza danych. Zarządzanie bazą z użyciem języka SQL

Przykładem bazy danych, z jaką zetknął się każdy z nas może być... dziennik szkolny. Najwęższa część dziennika (rozkładana po lewej stronie) zawiera numer oraz imię i nazwisko konkretnego ucznia. Można zatem porównać ją do następującej tabeli 1.

Tabela stanowi podstawowy element relacyjnej bazy danych i jest zbudowana z pionowych kolumn oraz poziomych wierszy, na przecięciu których znajdują się komórki uzupełnione danymi o określonym typie. W bazie danych jedna tabela powinna być tworzona w celu przechowywania informacji z konkretnego zakresu. Przykładowa tabela 1. zawiera informacje identyfikujące ucznia, a kolejną tabelą w dzienniku szkolnym jest np. strona, na której zapisywane są oceny z jednego, konkretnego przedmiotu. W obrębie jednej bazy danych każda tabela musi posiadać unikalną nazwę.

Pozostałe 90% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Wykresy przestawne

Wykresy przestawne

Bardzo często przygotowując jakiś raport w programie Excel przychodzi nam przedstawić pewne dane na wykresie. Kiedy jednak dane te są zgromadzone w tabeli przestawnej, albo stworzenie wykresu wymaga wcześniej pewnego podsumowania tych danych, to z pomocą przyjść nam mogą wykresy przestawne. Częstym przykładem wykorzystania wykresów przestawnych jest analiza danych sprzedażowych i potrzeba ich zwizualizowania na wykresie.

Czytaj więcej

Planowanie produkcji w Excelu

Planowanie produkcji w Excelu

Czy twoja firma albo branża jest specyficzna? Z pewnością. Twój proces planowania również. Jednak wiele firm wspólnie może powiedzieć „mamy problem z planowaniem”, a może nawet bardziej „nie mamy planowania”. Jak się okazuje znaczna część firm korzysta z systemów klasy ERP, ale wciąż bardzo mała liczba wykorzystuje moduł produkcyjny, a tym bardziej planowanie. Dlaczego tak się dzieje? Właśnie ze względu na specyfikę procesu planowania.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama