Analizując dane sprzedażowe może okazać się, że staniemy przed koniecznością wyliczenia różnego rodzaju wskaźników czy parametrów (np. premię dla pracowników uzależnioną od różnego rodzaju kryteriów). Na szczęście do wielu takich obliczeń nie potrzebujemy żadnych skomplikowanych funkcji Excela, wystarczą nam do tego stosunkowo proste formuły.

Formuły pozwalające analizować wyniki sprzedaży

W niniejszym artykule zostaną zaprezentowane formuły, które pozwolą nam obliczyć:

  • procentowe odchylenie uzyskanej sprzedaży względem założonego planu,
  • premię dla pracownika w zależności od różnych czynników,
  • skumulowaną wielkość sprzedaży oraz udział procentowy skumulowany.

Procentowe odchylenie względem planu

Przyjmijmy, że dla każdego naszego pracownika mamy założony do wykonania pewien plan sprzedażowy w danym okresie (oczywiście on może być dla każdego na tym samym poziomie, może też być dla każdego zupełnie inny). Do tego mamy podane, jaką faktycznie wielkość sprzedaży uzyskał każdy z tych pracowników. Takie dane pokazuje nam rysunek 1.

Na tej podstawie chcemy teraz wyliczyć odchylenie procentowe sprzedaży od zakładanego planu. Możemy to obliczyć wprowadzając do kolejnej formuły, która najpierw podzieli uzyskaną wielkość sprzedaży przez plan, a następnie odejmie od tego 1. Taką formułę pokazuje rysunek 2.

W przypadku, gdybyśmy nie pracowali na tabeli, a na standardowym zakresie Excela, to nasza formuła wprowadzona do komórki D2 wyglądałaby następująco:

=C2/B2-1.

Tą prostą formułą mamy obliczone procentowe odchylenie od planu. Wartości, które wyszły dodatnie, świadczą o tym, że sprzedaż była większa niż założony plan, natomiast wartości ujemne świadczą o tym, że pracownik nie osiągnął założonego na dany miesiąc planu.

Analogicznie można wyliczać tak naprawdę każde odchylenia pewnej wartości od innej wartości (np. procentowe odchylenie od sprzedaży w poprzednim miesiącu).

Pozostałe 77% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Możesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Zobacz również

Ochrona danych w Excelu

Ochrona danych w Excelu

Ochrona danych, które posiadamy w arkuszach excelowych jest niezwykle ważnym zagadnieniem. Często zdarza się, że chcemy uniemożliwić użytkownikom tego pliku dokonywanie zmian, usuwanie danych oraz wykonywanie różnych innych czynności. W tym celu właśnie przyda nam się zestaw narzędzi związanych z ochroną.

Czytaj więcej

Wykresy kolumnowe w Excelu. Jak porównywać dane?

Wykresy kolumnowe w Excelu. Jak porównywać dane?

Często potrzebujemy porównywać plany z faktycznymi wynikami. Wyniki sprzedaży z szacunkami sprzedaży. Możemy do tego zatrudnić Excela i wykresy kolumnowe, żeby zwizualizować wyniki porównania i łatwo uzyskać odpowiedź, jak plan ma się do faktycznych wyników.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama