Nasilająca się permanentnie rywalizacja konkurencyjna w polskiej gospodarce sprzyja postępowaniu procesów konsolidacyjnych, takich jak przejęcia i fuzje. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie propedeutyki przeprowadzania kompleksowych badań przedinwestycyjnych przedsiębiorstw (due diligence) w procesach przejęć podmiotów gospodarczych, ze szczególnym uwzględnieniem roli i zadań controllerów w tym procesie.

W niniejszym artykule przedstawiono definicję i istotę procesów przejmowania podmiotów gospodarczych ze wskazaniem linii demarkacyjnej
między pojęciami „przejęcie” i „fuzja”. Następnie przedstawiono możliwe modele biznesowe przejęć z uwzględnieniem mechanizmu share deal, asset deal oraz mechanizmu mieszanego. W drugim rozdziale przybliżono propedeutykę badania due diligence oraz jego znaczenie dla procesów przejęć podmiotów gospodarczych. W trzecim rozdziale przedstawiono wpływ aplikacji koncepcji controllingu na grunt badań due diligence.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Model do obliczania amortyzacji w Excelu

CiRZ_240_30.jpg

Amortyzacja środków trwałych jest jednym z kosztów, którego wielkość jesteśmy w stanie zaplanować. I choć w dzisiejszych czasach większość programów księgowych ma wbudowane narzędzie do planowania amortyzacji, może się zdarzyć, że będziemy zmuszeni wykorzystać w tym celu program Excel. Niniejszy artykuł ma za zadanie pokazać, jak takie narzędzie można zbudować.

Czytaj więcej

Wykres budżetu sterowany za pomocą przycisków opcji

CiRZ_240_18.jpg

W artykule zaprezentowano procedurę tworzenia wykresu budżetowego, którym można sterować za pomocą przycisków opcji (radio buttons).

Czytaj więcej

Prognozowanie sprzedaży w Excelu

CiRZ_07-08_20.jpg

Prognozowanie sprzedaży polega na tym, że mając pewne dane historyczne chcielibyśmy stwierdzić na ich podstawie, jak będzie wyglądała wielkość sprzedaży w kolejnych okresach. Przygotowywanie prognozy, etap po etapie, omówiono w poniższym artykule.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama