Kaizen costing to nowoczesna metoda rachunkowości zarządczej, która dzięki rosnącej świadomości przedsiębiorców jest obecnie coraz częściej wykorzystywana w dążeniu do poprawy wyników finansowych przez firmy produkcyjne. Opiera się na systematycznym i nieprzerwanym doskonaleniu kosztów wszystkich procesów zachodzących w przedsiębiorstwie.

Przedsiębiorstwa potrzebują wypracować nowe, praktyczne koncepcje zarządzania kosztami, aby osiągnąć złożone cele. Stale rosnące wymagania globalnej gospodarki wymagają od współczesnych firm stymulowania kreatywnego myślenia i innowacyjnego podejścia do zarządzania. Dla osiągnięcia mierzalnego sukcesu finansowego przedsiębiorstwa konieczne są więc skuteczne i efektywne narzędzia zarządzania kosztami, ukierunkowane na redukcję kosztów. Metoda rachunku kosztów ciągłego doskonalenia (dalej: kaizen costing) powinna być postrzegana jako metoda rachunkowości zarządczej, która wspiera poprawę wyników ekonomicznych przedsiębiorstw.

Metoda rachunku kosztów ciągłego doskonalenia wspiera świadome definiowanie celów związanych ze stopniową redukcją kosztów dla każdego działu, produktu i procesu. Odbywa się to poprzez powolną i systematyczną optymalizację i udoskonalanie procesów i metod pracy pracowników. Rosnąca świadomość przedsiębiorców pozwala czerpać korzyści z systematycznego i ciągłego doskonalenia wszystkich procesów w przedsiębiorstwie. Wymaga to ciągłego pomiaru kosztów związanych z działaniami organizacji oraz konsekwentnych dążeń do tworzenia i wdrażania ulepszeń prowadzących do systematycznej optymalizacji kosztów. Kaizen costing, odpowiadając na te oczekiwania, tworzy system skoncentrowany na pomiarze wyników wdrożonych usprawnień.

Celem serii artykułów jest analiza wstępnego etapu zastosowania technik kalkulacji kosztów kaizen w firmie produkcyjnej oraz ocena wyników wdrożenia kalkulacji kosztów kaizen. Głównym dążeniem autorów jest przedstawienie korzyści wynikających z zastosowania kaizen costing jako koncepcji o niskim koszcie systematycznej redukcji niepotrzebnych kosztów w firmie. W kolejnych artykułach, aby osiągnąć te cele, autorzy przedstawią przykłady analizy kaizenów w przedsiębiorstwie i sposób rozliczenia ich wyników ekonomicznych.

Źródła koncepcji i obszary zastosowania rachunku kosztów ciągłego doskonalenia

Współczesne przedsiębiorstwa są nieustannie stymulowane do kreatywnego myślenia i innowacyjnego podejścia do zarządzania przez stale rosnące wymagania globalnej gospodarki. Do osiągania coraz bardziej złożonych celów konieczne są nowe, praktyczne koncepcje. W ten obraz wpisuje się potrzeba efektywnego zarządzania kosztami, w taki sposób, aby dzięki zastosowanym metodom i narzędziom, uzyskać mierzalne finansowe sukcesy przedsiębiorstwa. W wymagających współcześnie warunkach rynkowych, firmy poszukują możliwości ograniczenia kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwo.

Pozostałe 84% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Model controllingu wartości przedsiębiorstwa z perspektywy właścicieli

CIRZ_10_2020_12.jpg

W pierwszej części artykułu, opublikowanej w numerze 09/2020, pokazane zostało, że sama wycena wartości przedsiębiorstwa jest ważna, ale nie pozwala na ocenę poszczególnych obszarów i osób za nie odpowiedzialnych. Jak więc rozliczać i motywować z poziomu właściciela?

Czytaj więcej

HR i controlling – odwieczni wrogowie czy dwie strony tego samego medalu?

CiRZ_9_21.jpg

Co nowego o zarządzaniu przez dane „haerowiec” może powiedzieć „finansiście”? Bo przecież o danych i o liczbach w organizacji nikt nie wie więcej niż właśnie controlling finansowy. Dlaczego w HR 1 plus 3 daje czasem 5? Nie, nie dlatego, że HRowiec nie rozumie zasad matematyki, ale dlatego, że uwzględnia jej niestandardowe działania. I dlatego, że w HR liczby przyjmują mniej oczywisty wymiar głównie dlatego, że ludzi czasem trzeba policzyć inaczej niż według głów lub etatów.

Czytaj więcej

Controlling wartości przedsiębiorstwa ‑ perspektywa włascicieli Cz. 1

CiRZ_9_6.jpg

Opracowanie i realizacja strategii zapewniającej wzrost wartości przedsiębiorstwa jest coraz częściej jednym z głównych zadań zarządów firm. Właściciele oczekują, że wszystkie działania zarządu będą podporządkowane maksymalizacji wartości przedsiębiorstwa, jako inwestycji właścicieli i będą pozwalały właścicielom uzyskiwać szybki i oczekiwany zwrot z zainwestowanego kapitału. Mimo powszechnej akceptacji takiego zadania zarządu, wciąż brakuje jednoznacznych wytycznych, jakie działania i w jaki sposób ma konkretnie realizować zarząd, by rosła wartość przedsiębiorstwa i docelowo zwrot z inwestycji właścicieli.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama