Kaizen costing to nowoczesna metoda rachunkowości zarządczej, która dzięki rosnącej świadomości przedsiębiorców jest obecnie coraz częściej wykorzystywana w dążeniu do poprawy wyników finansowych przez firmy produkcyjne. Opiera się na systematycznym i nieprzerwanym doskonaleniu kosztów wszystkich procesów zachodzących w przedsiębiorstwie.

Przedsiębiorstwa potrzebują wypracować nowe, praktyczne koncepcje zarządzania kosztami, aby osiągnąć złożone cele. Stale rosnące wymagania globalnej gospodarki wymagają od współczesnych firm stymulowania kreatywnego myślenia i innowacyjnego podejścia do zarządzania. Dla osiągnięcia mierzalnego sukcesu finansowego przedsiębiorstwa konieczne są więc skuteczne i efektywne narzędzia zarządzania kosztami, ukierunkowane na redukcję kosztów. Metoda rachunku kosztów ciągłego doskonalenia (dalej: kaizen costing) powinna być postrzegana jako metoda rachunkowości zarządczej, która wspiera poprawę wyników ekonomicznych przedsiębiorstw.

Metoda rachunku kosztów ciągłego doskonalenia wspiera świadome definiowanie celów związanych ze stopniową redukcją kosztów dla każdego działu, produktu i procesu. Odbywa się to poprzez powolną i systematyczną optymalizację i udoskonalanie procesów i metod pracy pracowników. Rosnąca świadomość przedsiębiorców pozwala czerpać korzyści z systematycznego i ciągłego doskonalenia wszystkich procesów w przedsiębiorstwie. Wymaga to ciągłego pomiaru kosztów związanych z działaniami organizacji oraz konsekwentnych dążeń do tworzenia i wdrażania ulepszeń prowadzących do systematycznej optymalizacji kosztów. Kaizen costing, odpowiadając na te oczekiwania, tworzy system skoncentrowany na pomiarze wyników wdrożonych usprawnień.

Celem serii artykułów jest analiza wstępnego etapu zastosowania technik kalkulacji kosztów kaizen w firmie produkcyjnej oraz ocena wyników wdrożenia kalkulacji kosztów kaizen. Głównym dążeniem autorów jest przedstawienie korzyści wynikających z zastosowania kaizen costing jako koncepcji o niskim koszcie systematycznej redukcji niepotrzebnych kosztów w firmie. W kolejnych artykułach, aby osiągnąć te cele, autorzy przedstawią przykłady analizy kaizenów w przedsiębiorstwie i sposób rozliczenia ich wyników ekonomicznych.

Źródła koncepcji i obszary zastosowania rachunku kosztów ciągłego doskonalenia

Współczesne przedsiębiorstwa są nieustannie stymulowane do kreatywnego myślenia i innowacyjnego podejścia do zarządzania przez stale rosnące wymagania globalnej gospodarki. Do osiągania coraz bardziej złożonych celów konieczne są nowe, praktyczne koncepcje. W ten obraz wpisuje się potrzeba efektywnego zarządzania kosztami, w taki sposób, aby dzięki zastosowanym metodom i narzędziom, uzyskać mierzalne finansowe sukcesy przedsiębiorstwa. W wymagających współcześnie warunkach rynkowych, firmy poszukują możliwości ograniczenia kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwo.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Czy już warto wdrażać controlling w chmurze?

CiRZ_5-6_54.jpg

Czy rozwiązania chmurowe wspierające controlling dojrzały na tyle, że można je stawiać na jednym poziomie z rozwiązaniami on-premises? W jakich przypadkach warto brać je pod uwagę, a kiedy zdecydowanie kierunkować się na rozwiązania tradycyjne? Jak można wykorzystać podejście hybrydowe tak, aby czerpać korzyści oferowanych przez oba rodzaje rozwiązań? Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Czytaj więcej

Produktywność magazynu – przykład e‑commerce

CiRZ_04_14.jpg

Aby skutecznie konkurować na rynku i przede wszystkim dostarczać klientom produkty na czas, na miejsce i w odpowiedniej ilości, firmy muszą efektywnie zarządzać logistyką. Jest to bowiem, z punktu widzenia ostatecznego klienta – niezauważalny, ale dla firm – często kluczowy element, umożliwiający ich rozwój i skuteczną ekspansję na rynku.

Czytaj więcej

System klasy MES jako narzędzie IoT w służbie controllingowi

CiRZ_3_38.jpg

Jak wiadomo, dzisiejszy controlling w znacznej mierze opiera się na danych dostarczanych przez nowoczesne systemy informatyczne. Powszechną praktyką jest to, że w momencie decyzji o wdrożeniu systemu np. klasy ERP firma decyduje się także na wdrożenie zasad controllingu, chcąc jak najefektywniej wykorzystać możliwości nowego oprogramowania. Niniejszy artykuł zaprezentuje, jakie korzyści może przynieść implementacja systemów różnych klas, ze szczególnym uwzględnieniem oprogramowania klasy MES.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama