Coraz częściej w przedsiębiorstwach klasyczna klasyfikacja kosztów nie wystarcza do skutecznego zarządzania. Obok perspektyw – jakie poniesiono koszty, gdzie poniesiono koszty oraz na co poniesiono koszty, pojawia się perspektywa – dlaczego poniesiono koszty.

Celem artykułu jest prezentacja przykładu analizy źródeł powstawania kosztów ukrytych w działaniach zużywających zasoby z wykorzystaniem modelu xls.

Główne założenia rachunku kosztów działań

  • Tradycyjny rachunek kosztów opiera się między innymi na dwóch nierealistycznych założeniach: (1) proporcjonalnym doliczaniu w ramach kalkulacji doliczeniowej kosztów pośrednich do produktów z uwagi na potrzebę doliczenia do kosztu wytworzenia uzasadnionej części kosztów pośrednich oraz (2) założeniu pełnego (100%) wykorzystania zdolności produkcyjnych zasobów używanych w procesie produkcyjnym, to znaczy brak występowania strat zasobów (marnotrawstwa zasobów).
  • Rachunek kosztów działań (Activity Based Costing) to metoda rozliczania kosztów pośrednich na obiekty kosztów (np. produkty, klienci, procesy, rynki sprzedaży, zakupu, kanały dystrybucji, ośrodki odpowiedzialności) za pomocą różnych podstaw (kluczy rozliczeniowych) w przekroju wydzielonych w przedsiębiorstwie działań.
  • Główne założenie rachunku kosztów działań – źródłem powstawania kosztów w przedsiębiorstwie są działania zużywające zasoby.
  • W tradycyjnym rachunku kosztów koszty pośrednie są rozliczone na obiekty kosztów jednoetapowo, poprzez ich proporcjonalne doliczenie za pośrednictwem wybranego klucza rozliczeniowego (kalkulacja doliczeniowa). Koszty są grupowane według miejsc powstawania.
  • W rachunku kosztów działań koszty pośrednie rozliczane są na obiekty kosztów dwuetapowo – na działania, a następnie koszty działań przyporządkowywane są obiektom kosztów, których dotyczą działania. Dzięki temu wielkość kosztów pośrednich w strukturze wytworzenia danego produktu nie zależy od wielkości produkcji, lecz od faktycznie wykonanych działań w związku z powstaniem i cyklem życia produktu. Koszty są grupowane według działań.
  • Problem rozwiązywany przez rachunek kosztów działań – uwzględnienie w wycenie kosztu wytworzenia zmiany w modelu zarządzania przedsiębiorstwem (orientacja funkcjonalna vs. procesowa).

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Pobierz pliki:

Zobacz również

Rachunek kosztów ciągłego doskonalenia. Wprowadzenie teoretyczne

CiRZ_5-6_64.jpg

Kaizen costing to nowoczesna metoda rachunkowości zarządczej, która dzięki rosnącej świadomości przedsiębiorców jest obecnie coraz częściej wykorzystywana w dążeniu do poprawy wyników finansowych przez firmy produkcyjne. Opiera się na systematycznym i nieprzerwanym doskonaleniu kosztów wszystkich procesów zachodzących w przedsiębiorstwie.

Czytaj więcej

Czy już warto wdrażać controlling w chmurze?

CiRZ_5-6_54.jpg

Czy rozwiązania chmurowe wspierające controlling dojrzały na tyle, że można je stawiać na jednym poziomie z rozwiązaniami on-premises? W jakich przypadkach warto brać je pod uwagę, a kiedy zdecydowanie kierunkować się na rozwiązania tradycyjne? Jak można wykorzystać podejście hybrydowe tak, aby czerpać korzyści oferowanych przez oba rodzaje rozwiązań? Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Czytaj więcej

Produktywność magazynu – przykład e‑commerce

CiRZ_04_14.jpg

Aby skutecznie konkurować na rynku i przede wszystkim dostarczać klientom produkty na czas, na miejsce i w odpowiedniej ilości, firmy muszą efektywnie zarządzać logistyką. Jest to bowiem, z punktu widzenia ostatecznego klienta – niezauważalny, ale dla firm – często kluczowy element, umożliwiający ich rozwój i skuteczną ekspansję na rynku.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama