Problem: Reprezentuję średniej wielkości firmę handlową, w której pracuję od kilkunastu lat. Jednak stosunkowo niedawno zaczęliśmy interesować się controllingiem. Pewne jego elementy występowały u nas od dosyć dawna (mowa tu chociażby o budżetowaniu), jednak dopiero praktycznie od pół roku możemy mówić o zinstytucjonalizowanym systemie controllingu. Został powołany czteroosobowy dział, któremu mam przyjemność przewodniczyć. We wstępnym etapie naszym zadaniem było zaprojektowanie modelu controllingu dostosowanego do indywidualnych potrzeb i specyfiki firmy. Posiłkowaliśmy się przy tym pracą zewnętrznego konsultanta, który pomógł nam przebrnąć przez wiele istotnych problemów. Propozycje i pomysły, które wypracowaliśmy w tym okresie wymagają teraz solidnej weryfikacji. Jakie można zaproponować kryteria oceny wypracowanego przez nas projektu? Jak inne firmy radzą sobie z tym problemem w praktyce?

Full access available for logged users only. Log in or select best subscription option here..

Log in Order a subscription
Ulubione Print

Also check

Dane osobowe w programach księgowych – obowiązki RODO

CiRZ_07-08_88.jpg

Przedsiębiorcy mają obowiązek przestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych (RODO) – również w przypadku gdy wykorzystują takie dane wyłącznie w celach księgowych, np. w celu wystawiania faktur, prowadzenia ewidencji i ksiąg rachunkowych. Obowiązek przestrzegania przepisów RODO dotyczy także danych osobowych pracowników. W artykule wskazujemy, jakie obowiązki ciążą na przedsiębiorcach (podatnikach i pracodawcach) w związku z wykorzystywaniem przez nich danych osobowych w celach księgowych.

Read more

Idea zarządzania strategicznego

CiRZ_07-08_65.jpg

Zarządzanie strategiczne pełni w przedsiębiorstwie kluczową rolę. Obejmuje tak istotną dziedzinę zarządzania firmą jak opracowanie i implementacja jej strategii, bez której trudno byłoby konkurować w zmiennym otoczeniu rynkowym.

Read more

Marginalne zyski – mikrosposoby na sukcesy w firmi

CiRZ_07-08_82.jpg

Czy mikrozmiany mogą pomóc w sukcesie? Większość osób widzi sukcesy wyłącznie na samym końcu pewnego procesu, gdy ktoś coś wygra albo dane firmowe pokażą znaczny wzrost zysku. Widzimy tylko to, co duże. Tego, co jest małe nie zauważamy. Szybko zauważymy potężnego słonia drepczącego po ulicach w mieście, a nie zauważymy pracowitych małych pszczół, które zapylają kwiaty i dają zdrowy pyszny miód. Z marginalnymi zmianami jest podobnie. Są bardzo ważne w naszym codziennym życiu, jednak nie przywiązujemy do nich odpowiedniej wagi.

Read more

Current issue

Polecamy

Go to

Partners

Reklama