Kodeks pracy nakłada na pracodawcę wiele obowiązków, jednym z nim jest obowiązek prowadzenia dokumentacji związanej z zatrudnieniem pracowników. Warto kontrolować stan posiadanej dokumentacji, czy jakikolwiek dokument nie został przeoczony. Za brak kompletnej dokumentacji pracodawcy grożą konsekwencje prawne. Jak długo należy przechowywać dokumentację pracownika? Czy gdy odchodzi z firmy, możemy ją zniszczyć?

Wartym zapamiętania jest fakt, iż cała dokumentacja powinna być prowadzona w formie pisemnej. Aktualne przepisy prawa nie dają możliwości prowadzenia dokumentacji wyłącznie w formie elektronicznej.

Akta osobowe pracownika

Zgodnie z Ustawą z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. Nr 24, poz. 141), a ściślej mówiąc jej art. 94 pkt 9a, pracodawca jest zobowiązany do zakładania akt osobowych zatrudnionego pracownika.

Akta osobowe składają się z trzech części:

  • Część A – dokumenty zgromadzone w związku z ubieganiem się o zatrudnienie,
  • Część B – dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia pracownika,
  • Część C – dokumenty związane z ustaniem zatrudnienia.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Metoda ADKAR w procesie zarządzania zmianą w dobie zagrożenia epidemicznego

CiRZ_250_93.jpg

Pandemia wirusa COVID-19 spowodowała ogólnoświatowy kryzys gospodarczy. Wiele przedsiębiorstw mierzy się z trudnościami finansowymi i organizacyjnymi. Sytuacja taka wymusza konieczność wprowadzania nowych rozwiązań w organizacji oraz właściwego zarządzania nimi. Skutecznym narzędziem zarządzania zmianami w dobie zagrożenia epidemicznego jest metoda ADKAR.

Czytaj więcej

Zarządzanie przez wartości

CiRZ_250_85.jpg

Na czym polega koncepcja zarządzania przez wartości? Jak zbudować składowe systemu zarządzania przez wartości? Jakie są kluczowe czynniki sukcesu w przypadku stosowania tej formy zarządzania?

Czytaj więcej

Rachunek kosztów ciągłego doskonalenia

CiRZ_250_74.jpg

Koncepcja kaizen costing, określana również jako rachunek redukcji kosztów lub rachunek kosztów ciągłego doskonalenia, dotyczy systematycznego rozliczania efektywności działań ukierunkowanych na redukcję ponoszonych kosztów do pożądanego poziomu1. Model zarządzania kosztami oparty na idei kaizen nie ogranicza się do stosowania jednej metody, lecz łączy w sobie wszystkie techniki i metody, których praktyczne zastosowanie przyczynia się do usprawniania realizowanych procesów i działań.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama