Skuteczność działań nakierowanych na sprzedaż produktów/usług jest kluczowa dla przetrwania każdego przedsiębiorstwa w obecnych czasach. Udział kosztów sprzedaży w sumie wszystkich ponoszonych kosztów systematycznie rośnie w większości firm. Firmy starają się alokować znaczące budżety na tego typu działania, gdyż od powodzenia działań sprzedażowych zależy funkcjonowanie danej organizacji. Koszty sprzedaży wpływają istotnie na rentowność grup produktów/usług, grup klientów, którym produkty/usługi są sprzedawane, a także regionów czy kanałów (sposobów) sprzedaży.

Aby koszty sprzedaży racjonalnie i efektywnie kształtować i kontrolować, trzeba posiadać wiarygodne informacje o ich wysokości, strukturze i celu poniesienia, co m.in. wymaga odpowiedniego ich rozliczania na specyficzne w danej jednostce „obiekty rozliczeniowe” (produkty/usługi/grupy klientów/obszary geograficzne itp.). Koszty sprzedaży powinny generalnie pozostawać w związku z uzyskanymi przychodami ze sprzedaży, jednak część z kosztów będzie miała charakter zmienny, a część stały.

Pozostałe 92% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Zawodowy osąd i profesjonalny sceptycyzm biegłego rewidenta

CIRZ_10_2020_30.jpg

Zawodowy osąd obejmuje między innymi praktyczne wykorzystanie odpowiedniego szkolenia, umiejętności, zdobytej wiedzy zawodowej oraz doświadczenia, odpowiednio do zaistniałych okoliczności i faktów, w tym jego rodzaju oraz obszaru określonych czynności zawodowych i związanych z nimi powiązań i korzyści. Z kolei profesjonalny sceptycyzm konieczny jest do krytycznej oceny uzyskanych dowodów badania. Obejmuje on między innymi kwestionowanie wiarygodności otrzymanych dokumentów, sprzecznych dowodów badania oraz odpowiedzi na zapytania czy też innych informacji, które uzyskane zostały podczas badania od osób sprawujących nadzór oraz kierownika danej jednostki. Obie zasady są kluczowe dla jakości wykonywanych przez biegłego rewidenta czynności zawodowych.

Czytaj więcej

Odliczenie darowizny od dochodu w podatku dochodowym od osób prawnych

CiRZ_9_34.jpg

Aby zachęcić przedsiębiorców do wsparcia walki z pandemią koronawirusa, przepisy tzw. tarcz antykryzysowych wprowadziły specjalne rozwiązania umożliwiające odliczenie od dochodu darowizn dokonanych na przeciwdziałanie COVID-19. Odliczanie darowizn od dochodu nie jest jednak w przepisach ustaw o podatku dochodowym nowością – przedsiębiorcy mają taką możliwość od wielu lat.

Czytaj więcej

Transakcje trójstronne w rachunkowości

CiRZ_9_31.jpg

Transakcje trójstronne występują wtedy, gdy sprzedaż towaru zachodzi między trzema podmiotami, a towar fizycznie przekazywany jest od pierwszego do trzeciego podmiotu. Takie transakcje, szczególnie, gdy zawierane są z podmiotami zagranicznymi, niejednokrotnie stanowią trudność w ich ewidencji i rozliczeniu podatkowym.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama