W jaki sposób Rozporządzenie o ochronie danych osobowych odnosi się do osób związanych ze spółkami kapitałowymi? Jakie są kategorie i podstawy prawne przetwarzanych przez spółki kapitałowe danych osób związanych z nimi biznesowo (handlowo) i w ramach stosunku pracy? Jakie są zasady przetwarzania danych osób związanych z tymi spółkami organizacyjnie, jako członkowie organów stanowiących i wykonawczo-kontrolnych oraz prokurenci?

Dane osób podlegające przetwarzaniu w ramach RODO oraz ich odbiorcy w spółkach kapitałowych

RODO, obejmujące przepisy o ochronie danych osób fizycznych, wiążące wszystkie kraje Wspólnoty, odnosi się również do osób związanych ze spółkami kapitałowymi (tj. spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością, prostymi spółkami akcyjnymi, spółkami akcyjnymi oraz europejskimi spółkami akcyjnymi). W niniejszym artykule przedstawiono kategorie i podstawy prawne przetwarzanych przez spółki kapitałowe danych osób związanych z nimi biznesowo (handlowo) i w ramach stosunku pracy jako kontrahenci (dostawcy, nabywcy towarów i usług oraz osoby działające w ich imieniu i na ich rzecz) oraz pracownicy, a także osób związanych z tymi spółkami organizacyjnie jako członkowie organów stanowiących (uchwałodawczych) i wykonawczo-kontrolnych oraz prokurenci. W artykule scharakteryzowano ponadto odbiorców danych osobowych w spółkach kapitałowych, związanych z tymi spółkami organizacyjnie i kontraktowo oraz rodzaje przetwarzanych przez nich danych.

Dane osób podlegające przetwarzaniu w spółkach kapitałowych

Zgodnie z art. 4 pkt 1 RODO1, dane osobowe oznaczają wszelkie informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej (tj. osobie, którą można bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować, w szczególności na podstawie identyfikatora takiego, jak: imię i nazwisko, numer identyfikacyjny, dane o lokalizacji, identyfikator internetowy albo jeden lub kilka szczególnych czynników określających fizyczną, fizjologiczną, genetyczną, psychiczną, ekonomiczną, kulturową lub społeczną tożsamość osoby fizycznej).

Pozostałe 47% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Kontrole inwestycji przez UOKiK

Kontrole inwestycji przez UOKiK

Dnia 24 lipca 2020 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące kontroli inwestycji. Prezes UOKiK będzie mógł chronić polskie przedsiębiorstwa o strategicznym znaczeniu dla porządku, bezpieczeństwa lub zdrowia publicznego. UOKiK opublikował dokument, w którym wyjaśnia, w jaki sposób potencjalni inwestorzy powinni zgłosić transakcję.

Czytaj więcej

Odwołanie pracownika z urlopu

Odwołanie pracownika z urlopu

Jestem w Alpach. Słońce pięknie świeci, warunki narciarskie są rewelacyjne i szykuję się do kolejnego zjazdu, kiedy nagle z kieszeni mojej kurtki dochodzi dźwięk dzwonka telefonicznego. Dzwoni mój bezpośredni menedżer. Czy miał prawo do mnie zadzwonić podczas mojego urlopu, czy ja miałam obowiązek odebrać i jakie mogą być konsekwencje takiego telefonu?

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama