Controlling i Rachunkowość Zarządcza 1/2016

196.jpg

Controlling układem nerwowym przedsiębiorstwa

Początek roku w magazynie poświęcamy rozważaniom na temat roli i zadań controllingu w przedsiębiorstwie, dlatego tematem wiodącym tego numeru jest Controlling układem nerwowym przedsiębiorstwa. Jak określić optymalny sposób organizacji funkcji controllingu dowiemy się z materiału poświęconego controllingowi rozproszonemu i scentralizowanemu. Odpowiemy na pytania typu: Jak definiuje się pojęcie controllera w organizacji? Kim jest controller? Jakie zadania i funkcje realizuje zatrudniony controller? Czy controllera muszą charakteryzować szczególne cechy charakteru? Czy można przenieść „szeregowego” księgowego na nowo utworzone stanowisko controllera? W tym numerze nie zabraknie również innych różnorodnych tematów. O prawach i obowiązkach ABI w organizacji przeczytamy w artykule działów Controlling z paragrafem oraz Controlling procesów. Czym różni się i jakie części wspólne ma raportowanie zarządcze i finansowe dowiemy się z materiału o raportowaniu.

W Leksykonie controllera czytelnicy znajdą przykłady kalkulacji kosztów metodą podziałową. Ile kosztuje i czym się różni koszt pozyskania finansowania kapitałem zewnętrznym w postaci leasingu operacyjnego i finansowego, pokazujemy w materiale z zakresu controllingu finansowego. Oczywiście zajmujemy się również zagadnieniami z zakresu rachunkowości. W tym numerze zapraszamy na pierwszą z dwóch części o podatku odroczonym. Jak wiadomo Excel jest najlepszym przyjacielem controllera i to udowadniamy w materiale, w części narzędziowej periodyku, na temat wykresu typu Flying Bridges. Na koniec polecamy temat z działu Controller dobrym coachem, o tym, jak inteligencja emocjonalna stanowi klucz do powodzenia w procesie negocjacji.

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup pojedyncze wydanie

Spis treści

Archiwum

Polecamy