Fuzje i przejęcia są „niezbędne do prawidłowego funkcjonowania gospodarki rynkowej”1. Są one „metodą pozwalającą skokowo zwiększyć zyski przedsiębiorstwa, przychody, czy udział w rynku”2. Transakcje takie pociągają za sobą jednak znaczne ryzyko. Ilość, treść i zakres ryzyk jest uzależniona od tego, jakiego rodzaju przedsiębiorstwo jest przedmiotem przejęcia, ewentualnie jakie przedsiębiorstwa biorą udział w fuzji.

Jest bowiem znaczna różnica pomiędzy transakcjami M&A dotyczącymi spółek nienotowanych na giełdzie, w szczególności spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a spółkami notowanymi. W przypadku tych ostatnich „wpływ tych transakcji na wartość przedsiębiorstwa zależy także od tego, jak daną transakcję ocenią inwestorzy. Jeżeli uznają oni, że celem menedżerów była poprawa własnej sytuacji zamiast dbałość o zyski właścicieli spółki, to skutkiem ogłoszenia połączenia będzie spadek cen akcji. Jeśli inwestorzy ocenią pozytywnie perspektywy połączenia, to cena akcji łączących się spółek wzrośnie. Ocena ta może zmieniać się w czasie, wraz z napływem dodatkowych informacji oraz możliwością bardziej szczegółowego przeanalizowania dostępnych danych”3.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Znajdowanie udziałów oraz porównywanie wartości w tabeli przestawnej

CiRZ_04_9.jpg

Pracując z różnego rodzaju danymi często dochodzimy do momentu, w którym mamy stworzoną tabelę przestawną, którą potrzebujemy dalej analizować. Okazuje się, że mamy do tego szereg narzędzi, które warto wykorzystywać.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 3/2020

Wycena wartości godziwej aktywów w arkuszu Excel

CiRZ_3_20.jpg

Regulacje bilansowe, jak ustawa o rachunkowości, czy Międzynarodowe Standardy Rachunkowości/ /Sprawozdawczości Finansowej przewidują wycenę niektórych aktywów i pasywów w wartości godziwej. Jednak ani definicja, ani przepisy uprawniające do wyboru tego standardu nie wyjaśniają, jak ma wyglądać proces wyceny wartości godziwej.

Czytaj więcej

Wykresy przebiegu w czasie

CiRZ_3_16.jpg

Wykresy przebiegu w czasie (ang. sparklines) są to bardzo specyficzne rodzaje wykresów. Zostały wprowadzone począwszy od Excela w wersji 2010 po to, by móc przedstawiać dane z jednej kolumny bądź z jednego wiersza w jednej komórce. Zazwyczaj służą do pokazywania pewnych trendów, zmian wielkości parametrów w pewnych okresach czasu. Nie służą one w żaden sposób do odczytywania dokładnych wartości tych parametrów, a jedynie do pokazania zależności między nimi w kolejnych okresach.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama