Fuzje i przejęcia są „niezbędne do prawidłowego funkcjonowania gospodarki rynkowej”1. Są one „metodą pozwalającą skokowo zwiększyć zyski przedsiębiorstwa, przychody, czy udział w rynku”2. Transakcje takie pociągają za sobą jednak znaczne ryzyko. Ilość, treść i zakres ryzyk jest uzależniona od tego, jakiego rodzaju przedsiębiorstwo jest przedmiotem przejęcia, ewentualnie jakie przedsiębiorstwa biorą udział w fuzji.

Jest bowiem znaczna różnica pomiędzy transakcjami M&A dotyczącymi spółek nienotowanych na giełdzie, w szczególności spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a spółkami notowanymi. W przypadku tych ostatnich „wpływ tych transakcji na wartość przedsiębiorstwa zależy także od tego, jak daną transakcję ocenią inwestorzy. Jeżeli uznają oni, że celem menedżerów była poprawa własnej sytuacji zamiast dbałość o zyski właścicieli spółki, to skutkiem ogłoszenia połączenia będzie spadek cen akcji. Jeśli inwestorzy ocenią pozytywnie perspektywy połączenia, to cena akcji łączących się spółek wzrośnie. Ocena ta może zmieniać się w czasie, wraz z napływem dodatkowych informacji oraz możliwością bardziej szczegółowego przeanalizowania dostępnych danych”3.

Pozostałe 89% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Wykresy przestawne

CiRZ_250_25.jpg

Bardzo często przygotowując jakiś raport w programie Excel przychodzi nam przedstawić pewne dane na wykresie. Kiedy jednak dane te są zgromadzone w tabeli przestawnej, albo stworzenie wykresu wymaga wcześniej pewnego podsumowania tych danych, to z pomocą przyjść nam mogą wykresy przestawne. Częstym przykładem wykorzystania wykresów przestawnych jest analiza danych sprzedażowych i potrzeba ich zwizualizowania na wykresie.

Czytaj więcej

Planowanie produkcji w Excelu

CiRZ_5-6_57.jpg

Czy twoja firma albo branża jest specyficzna? Z pewnością. Twój proces planowania również. Jednak wiele firm wspólnie może powiedzieć „mamy problem z planowaniem”, a może nawet bardziej „nie mamy planowania”. Jak się okazuje znaczna część firm korzysta z systemów klasy ERP, ale wciąż bardzo mała liczba wykorzystuje moduł produkcyjny, a tym bardziej planowanie. Dlaczego tak się dzieje? Właśnie ze względu na specyfikę procesu planowania.

Czytaj więcej

Model analizy efektywność inwestycji w akcje spółki

CiRZ_5-6_37.jpg

W niniejszym artykule prezentujemy kompleksowy model, który w uniwersalny sposób łączy ocenę z perspektywy wejścia, utrzymywania i wyjścia z inwestycji oraz umożliwiający porównywanie danej klasy aktywów pod względem zakładanych parametrów inwestycji.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama