Wykresy przebiegu w czasie (ang. sparklines) są to bardzo specyficzne rodzaje wykresów. Zostały wprowadzone począwszy od Excela w wersji 2010 po to, by móc przedstawiać dane z jednej kolumny bądź z jednego wiersza w jednej komórce. Zazwyczaj służą do pokazywania pewnych trendów, zmian wielkości parametrów w pewnych okresach czasu. Nie służą one w żaden sposób do odczytywania dokładnych wartości tych parametrów, a jedynie do pokazania zależności między nimi w kolejnych okresach.

Wykresy przebiegu w czasie mogą być tworzone w jednej z trzech opcji:

  • wykres liniowy (będzie on najlepszą opcją, jeśli mamy bardzo dużo danych),
  • wykres kolumnowy (będzie on dobrą opcją, jeśli mamy mało danych: kilka, maksymalnie kilkanaście punktów danych),
  • wykres zysku/straty.

Wstawianie wykresów przebiegu w czasie

Przykładowe dane, na bazie których będziemy chcieli stworzyć wykres przebiegu w czasie, pokazuje rysunek 1.

Są to pewne wartości uzyskane w różnych regionach, w różnych miesiącach jednego roku.

Aby wstawić wykres przebiegu w czasie, wystarczy wybrać na wstążce na karcie „Dane” jedną z ikon w grupie narzędzi „Wykresy przebiegu w czasie”: liniowy, kolumnowy, zysk/strata. Ikony te pokazuje rysunek 2.

Po wybraniu odpowiedniego typu wykresu przebiegu w czasie pojawi nam się okno, w którym musimy podać zakres danych, które mają być uwzględnione na wykresie oraz zakres lokalizacji, czyli komórkę, w której wykres przebiegu w czasie ma nam się pojawić. W przypadku naszych danych możliwe jest zaznaczenie wszystkich danych ze wszystkich regionów, natomiast w przypadku zakresu lokalizacji można zaznaczyć pięć komórek wynikowych (dla każdego regionu). Wtedy od razu uzyskamy wykresy przebiegu w czasie dla wszystkich regionów. Pokazuje to rysunek 3.

 

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Planowanie produkcji w Excelu

CiRZ_5-6_57.jpg

Czy twoja firma albo branża jest specyficzna? Z pewnością. Twój proces planowania również. Jednak wiele firm wspólnie może powiedzieć „mamy problem z planowaniem”, a może nawet bardziej „nie mamy planowania”. Jak się okazuje znaczna część firm korzysta z systemów klasy ERP, ale wciąż bardzo mała liczba wykorzystuje moduł produkcyjny, a tym bardziej planowanie. Dlaczego tak się dzieje? Właśnie ze względu na specyfikę procesu planowania.

Czytaj więcej

Model analizy efektywność inwestycji w akcje spółki

CiRZ_5-6_37.jpg

W niniejszym artykule prezentujemy kompleksowy model, który w uniwersalny sposób łączy ocenę z perspektywy wejścia, utrzymywania i wyjścia z inwestycji oraz umożliwiający porównywanie danej klasy aktywów pod względem zakładanych parametrów inwestycji.

Czytaj więcej

Marża, narzut, koszty, zysk oraz obroty na przykładzie e‑commerce

CiRZ_5-6_33.jpg

Bardzo często prowadząc firmę (może to być sklep internetowy oferujący dowolny rodzaj usług czy towarów, ale też każdy inny rodzaj działalności) stajemy przed pytaniem, czy nasza działalność jest opłacalna. Na takie pytanie odpowiadają również analitycy, pracownicy działów finansowych itp. W niniejszym artykule zobaczymy, jak obliczać niektóre wielkości wykorzystując Excela, tak aby nie tylko ocenić opłacalność danego biznesu, ale również zdecydować, ile towarów trzeba sprzedać, aby osiągnąć zakładany zysk (lub też ile towarów trzeba sprzedać, aby „wyjść na zero”).

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama