Wykresy przebiegu w czasie (ang. sparklines) są to bardzo specyficzne rodzaje wykresów. Zostały wprowadzone począwszy od Excela w wersji 2010 po to, by móc przedstawiać dane z jednej kolumny bądź z jednego wiersza w jednej komórce. Zazwyczaj służą do pokazywania pewnych trendów, zmian wielkości parametrów w pewnych okresach czasu. Nie służą one w żaden sposób do odczytywania dokładnych wartości tych parametrów, a jedynie do pokazania zależności między nimi w kolejnych okresach.

Wykresy przebiegu w czasie

Wykresy przebiegu w czasie mogą być tworzone w jednej z trzech opcji:

  • wykres liniowy (będzie on najlepszą opcją, jeśli mamy bardzo dużo danych),
  • wykres kolumnowy (będzie on dobrą opcją, jeśli mamy mało danych: kilka, maksymalnie kilkanaście punktów danych),
  • wykres zysku/straty.

Wstawianie wykresów przebiegu w czasie

Przykładowe dane, na bazie których będziemy chcieli stworzyć wykres przebiegu w czasie, pokazuje rysunek 1.

Są to pewne wartości uzyskane w różnych regionach, w różnych miesiącach jednego roku.

Aby wstawić wykres przebiegu w czasie, wystarczy wybrać na wstążce na karcie „Dane” jedną z ikon w grupie narzędzi „Wykresy przebiegu w czasie”: liniowy, kolumnowy, zysk/strata. Ikony te pokazuje rysunek 2.

Po wybraniu odpowiedniego typu wykresu przebiegu w czasie pojawi nam się okno, w którym musimy podać zakres danych, które mają być uwzględnione na wykresie oraz zakres lokalizacji, czyli komórkę, w której wykres przebiegu w czasie ma nam się pojawić. W przypadku naszych danych możliwe jest zaznaczenie wszystkich danych ze wszystkich regionów, natomiast w przypadku zakresu lokalizacji można zaznaczyć pięć komórek wynikowych (dla każdego regionu). Wtedy od razu uzyskamy wykresy przebiegu w czasie dla wszystkich regionów. Pokazuje to rysunek 3.

 

Pozostałe 78% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Wykres skumulowany w Excelu

Wykres skumulowany w Excelu

W tym artykule zajmiemy się omówieniem różnicy pomiędzy wykresami kolumnowymi i słupkowymi, a ich skumulowaną wersją. Omówimy także różnice przy tworzeniu wykresów skumulowanych i pokażemy, jak w ciekawy sposób możemy połączyć w grupy wartości na takim wykresie.

Czytaj więcej

Wykresy przestawne

Wykresy przestawne

Bardzo często przygotowując jakiś raport w programie Excel przychodzi nam przedstawić pewne dane na wykresie. Kiedy jednak dane te są zgromadzone w tabeli przestawnej, albo stworzenie wykresu wymaga wcześniej pewnego podsumowania tych danych, to z pomocą przyjść nam mogą wykresy przestawne. Częstym przykładem wykorzystania wykresów przestawnych jest analiza danych sprzedażowych i potrzeba ich zwizualizowania na wykresie.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama