Tabela przestawna to bez wątpienia prosta funkcjonalność, która pozwala otrzymać szybko dokładne wizualizacje danych dotyczących różnych obszarów działania firmy. Korzystając z tej funkcji, użytkownik jest w stanie szybko wygenerować diagram Pareto, diagram przebiegu czy histogram, które swoje zastosowanie znajdą w zarządzaniu jakością.

Tabela przestawna to jedna z funkcji Excela, która umożliwia szybkie analizowanie zebranych danych.

Tabele przestawne stosuje się do formatowania danych i przedstawiania ich w inny sposób. Za pomocą tego narzędzia można również szybko zsumować lub zliczać dane w poszczególnych kategoriach, robić szybkie porównania, tworzyć niestandardowe i standardowe wykresy. Szczególnego znaczenia nabiera tabela przestawna w zarządzaniu jakością ze względu na to, że może uratować nawet kilka godzin tygodniowo przy analizowaniu danych.

Dobre dane to podstawa

Aby skutecznie używać tabel przestawnych potrzebujemy danych wejściowych. Tabela przestawna w zarządzaniu jakością, musi być poprzedzona dobrej jakości danymi wejściowymi. Czym są te dane? Może to być baza danych niezgodności z danego okresu lub też baza danych pomiaru danej charakterystyki produktu.

W przypadku bazy danych niezgodności, warto zaprojektować ją tak, aby każdy z rekordów odpowiadał przynajmniej na pytania 5W2H. Ułatwi nam to analizowanie danych za pomocą tabeli przestawnej. W tabeli 1 zaprezentowano przykład bazy danych.

W tabeli 1 znajdują się najważniejsze informacje o niezgodności: numer produktu, kto zgłosił problem, na której linii produkcyjnej, na której operacji, jaka była zmiana i który dzień, jak nazywa się produkt, jaki jest to rodzaj wady oraz ile sztuk jest niezgodnych.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Wyliczanie premii przedstawicieli handlowych z użyciem tabel przestawnych

CiRZ_242_27.jpg

Różne przedsiębiorstwa bardzo często wyliczają premie przedstawicieli handlowych. Każda firma ma swój sposób na ich obliczanie i swoje narzędzie, które do tego wykorzystuje. Podejrzewam jednak, że bardzo często wykorzystuje się do tego celu program Excel. W niniejszym artykule pokażę więc, jak obliczyć w nim takie premie. Użyjemy do tego tabel przestawnych.

Czytaj więcej

Analiza wyników sprzedaży na wykresie kombi

CiRZ_10_14.jpg

Bardzo często, gdy przychodzi do analizy danych, jednym z jej elementów jest analiza wykresu. Sprawa jest dosyć prosta, kiedy mamy jedną serię danych, natomiast trochę się ona komplikuje, kiedy mamy dwie serie danych i to takich danych, że pokazanie ich jednocześnie na standardowym wykresie kolumnowym wcale nie pomaga w analizie. Z pomocą przychodzi wykres kombi.

Czytaj więcej

Model do obliczania amortyzacji w Excelu

CiRZ_240_30.jpg

Amortyzacja środków trwałych jest jednym z kosztów, którego wielkość jesteśmy w stanie zaplanować. I choć w dzisiejszych czasach większość programów księgowych ma wbudowane narzędzie do planowania amortyzacji, może się zdarzyć, że będziemy zmuszeni wykorzystać w tym celu program Excel. Niniejszy artykuł ma za zadanie pokazać, jak takie narzędzie można zbudować.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama