Czy twoja firma albo branża jest specyficzna? Z pewnością. Twój proces planowania również. Jednak wiele firm wspólnie może powiedzieć „mamy problem z planowaniem”, a może nawet bardziej „nie mamy planowania”. Jak się okazuje znaczna część firm korzysta z systemów klasy ERP, ale wciąż bardzo mała liczba wykorzystuje moduł produkcyjny, a tym bardziej planowanie. Dlaczego tak się dzieje? Właśnie ze względu na specyfikę procesu planowania.

Planowanie produkcji w Excelu

Nie można stworzyć takiego samego modelu planowania dla każdej firmy. Właśnie w tym planowanie w Excelu ma przewagę, ponieważ jest bardzo elastycznym narzędziem, przy czym prostym oraz powszechnie znanym i używanym.

Na konferencji Produkcja Lean podczas prelekcji Lean Action Plan o zastosowaniu narzędzi Excel, były przedstawione dane firmy BPSC z kwietnia 2016 r., gdzie:

  • 57% firm produkcyjnych posiadających systemy klasy ERP, nie wykorzystywało jego pełnego potencjału,
  • 34% firm uzupełniało braki w oprogramowaniu, korzystając z arkusza kalkulacyjnego Excel,
  • 29% firm stosuje Excela do zarządzania i optymalizacji produkcji.

Te liczby dziś pewnie niezbyt się zmieniły, a to pokazuje, jaki tkwi potencjał zastosowania Excela w różnych obszarach firm produkcyjnych.

Wracając do samego narzędzia planowania, jego odpowiednie skonfigurowanie pod faktyczne potrzeby wymaga indywidualnego zgłębienia celów i zadań, jakie Excel ma realizować.

Pozostałe 83% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Wykres skumulowany w Excelu

Wykres skumulowany w Excelu

W tym artykule zajmiemy się omówieniem różnicy pomiędzy wykresami kolumnowymi i słupkowymi, a ich skumulowaną wersją. Omówimy także różnice przy tworzeniu wykresów skumulowanych i pokażemy, jak w ciekawy sposób możemy połączyć w grupy wartości na takim wykresie.

Czytaj więcej

Wykresy przestawne

Wykresy przestawne

Bardzo często przygotowując jakiś raport w programie Excel przychodzi nam przedstawić pewne dane na wykresie. Kiedy jednak dane te są zgromadzone w tabeli przestawnej, albo stworzenie wykresu wymaga wcześniej pewnego podsumowania tych danych, to z pomocą przyjść nam mogą wykresy przestawne. Częstym przykładem wykorzystania wykresów przestawnych jest analiza danych sprzedażowych i potrzeba ich zwizualizowania na wykresie.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama