Jednym z aspektów optymalizacji procesów operacyjnych jest racjonalne gospodarowanie zasobami w przedsiębiorstwie. Realizacji tego założenia służy wiele metod, przy czym jednym z popularniejszych podejść jest metoda analizy dwuczynnikowej: ABC/XYZ, oparta na znanej formule Pareto 80/20. Praktyczne zastosowanie tej metody pozwala dowiedzieć się, które zasoby mają w firmie najbardziej strategiczny charakter oraz na które z nich występuje największe zapotrzebowanie.

Podstawą do opracowania formuły zarządzania zasobami, zgodnie z metodą ABC stało się twierdzenie V. Pareto, który zauważył, że za 80% wszystkich zjawisk odpowiada 20% przyczyn. Formuła ta szybko zyskała na popularności i została przełożona na grunt przedsiębiorczości, znajdując szczególne zastosowanie w procesie zarządzania zasobami, zarządzania kapitałem czy segmentacji klientów i dostawców. Przedstawiona wyżej proporcja 20/80 ma jednak charakter czysto teoretyczny. W praktyce należy zatem brać pod uwagę współczynnik odchylenia, który wynosić może nawet 10 punktów procentowych. Niemniej zastosowanie reguły Pareto pozwala na dokonanie klasyfikacji np. zasobów na trzy kategorie i zastosowanie odmiennej polityki zarządzania nimi.

Pozostałe 85% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Wykresy przestawne

Wykresy przestawne

Bardzo często przygotowując jakiś raport w programie Excel przychodzi nam przedstawić pewne dane na wykresie. Kiedy jednak dane te są zgromadzone w tabeli przestawnej, albo stworzenie wykresu wymaga wcześniej pewnego podsumowania tych danych, to z pomocą przyjść nam mogą wykresy przestawne. Częstym przykładem wykorzystania wykresów przestawnych jest analiza danych sprzedażowych i potrzeba ich zwizualizowania na wykresie.

Czytaj więcej

Planowanie produkcji w Excelu

Planowanie produkcji w Excelu

Czy twoja firma albo branża jest specyficzna? Z pewnością. Twój proces planowania również. Jednak wiele firm wspólnie może powiedzieć „mamy problem z planowaniem”, a może nawet bardziej „nie mamy planowania”. Jak się okazuje znaczna część firm korzysta z systemów klasy ERP, ale wciąż bardzo mała liczba wykorzystuje moduł produkcyjny, a tym bardziej planowanie. Dlaczego tak się dzieje? Właśnie ze względu na specyfikę procesu planowania.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama