Analiza metodą ABC i XYZ

Jednym z aspektów optymalizacji procesów operacyjnych jest racjonalne gospodarowanie zasobami w przedsiębiorstwie. Realizacji tego założenia służy wiele metod, przy czym jednym z popularniejszych podejść jest metoda analizy dwuczynnikowej: ABC/XYZ, oparta na znanej formule Pareto 80/20. Praktyczne zastosowanie tej metody pozwala dowiedzieć się, które zasoby mają w firmie najbardziej strategiczny charakter oraz na które z nich występuje największe zapotrzebowanie.

Podstawą do opracowania formuły zarządzania zasobami, zgodnie z metodą ABC stało się twierdzenie V. Pareto, który zauważył, że za 80% wszystkich zjawisk odpowiada 20% przyczyn. Formuła ta szybko zyskała na popularności i została przełożona na grunt przedsiębiorczości, znajdując szczególne zastosowanie w procesie zarządzania zasobami, zarządzania kapitałem czy segmentacji klientów i dostawców. Przedstawiona wyżej proporcja 20/80 ma jednak charakter czysto teoretyczny. W praktyce należy zatem brać pod uwagę współczynnik odchylenia, który wynosić może nawet 10 punktów procentowych. Niemniej zastosowanie reguły Pareto pozwala na dokonanie klasyfikacji np. zasobów na trzy kategorie i zastosowanie odmiennej polityki zarządzania nimi.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum

Polecamy