Finansowanie Venture Capital jest rodzajem finansowania Private Equity. Jego cechą charakterystyczną jest to, że skupia się na inwestycjach w przedsięwzięcia, znajdujące się na dość wczesnych etapach życia. W Polsce poziom inwestowanych kwot znajduje się najczęściej w przedziale od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych.

Venture Capital w praktyce

Venture Capital, podobnie jak każde inne finansowanie typu Private Equity, co do zasady jest realizowane przez wyspecjalizowane podmioty, czyli fundusze inwestycyjne. Z grubsza rzecz ujmując, mechanizm tego typu inwestycji polega na tym, że inwestor, w zamian za udziały w kapitale własnym finansowanej spółki, zasila ją w gotówkę.

Relacja pomiędzy spółką wspieraną w drodze inwestycji a funduszem Venture Capital zawsze opiera się na pewnych istotnych fundamentach:

  • spółka potrzebuje pieniędzy z pewnego jasno określonego powodu;
  • spółka pozyskuje środki pieniężne na rynku prywatnym, w zamian za oddanie udziału w kapitale własnym;
  • nowe udziały są wykupywane przez fundusz Venture Capital;
  • fundusz Venture Capital nie tylko stanie się udziałowcem, ale również wniesie wkład w zarządzanie przedsiębiorstwem;
  • fundusz Venture Capital będzie osiągał zyski jedynie poprzez wygenerowanie zysków kapitałowych, tj. wyjście z inwestycji w drodze sprzedaży udziałów.

Dlaczego Venture Capital jest pożądane

Wyżej wspomniany został jeden powód, dla którego finansowanie Venture Capital jest istotne dla spółek. To kapitał. Bynajmniej nie jest to jedyny powód. Spółki bardzo często sięgają po tego typu rozwiązania, ponieważ poza samym zasileniem gotówkowym mogą również spodziewać się wsparcia w innych obszarach, takich jak poświadczenie wiarygodności w relacjach biznesowych, korzyści płynących z relacji biznesowych posiadanych przez fundusze Venture Capital, a wreszcie wiedzy i mentoringu.

Pozostałe 92% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Możesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Zobacz również

Finansowanie zielonych inwestycji z pomocą umów PPA

Finansowanie zielonych inwestycji z pomocą umów PPA

Zielona transformacja jest w coraz większym stopniu związana z zielonymi finansami, których zadaniem jest finansowanie inwestycji przyczyniających się do realizacji inicjatyw i przedsięwzięć dotyczących zrównoważonego rozwoju, produktów i polityk środowiskowych w ramach promowania zielonej transformacji. Promowanie ekologicznego finansowania na dużą i ekonomicznie opłacalną skalę pomaga zapewnić, że zielone inwestycje są traktowane priorytetowo w stosunku do zwykłych inwestycji, które utrwalają wzorce niezrównoważonego wzrostu.

Czytaj więcej

Szefie, potrzebny dodatkowy rabat!

Szefie, potrzebny dodatkowy rabat!

W wielu firmach handlowych ich właściciele bądź też zwierzchnicy działów sprzedaży regularnie spotykają się z prośbami swoich handlowców odnośnie udzielenia obsługiwanym przez nich klientom dodatkowych rabatów promocyjnych. Warto jednak mieć świadomość jak faktyczna wartość rabatu, którego zdecydujemy się udzielić, wpłynie na generowaną przez firmę masę marży, a tym samym profitowość prowadzonych działań handlowych.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama