Optymalizacja jest procesem, którego celem jest doskonalenie jakości poprzez poszukiwanie i wdrażanie nowych rozwiązań. Pozwala ona na dokładne przemyślenie, zbadanie i zmapowanie procesu, umożliwiając identyfikowanie istniejących w jego ramach nieefektywności. SMED (ang. Single Minute Exchange of Die) jest natomiast techniką koncentrującą się na skróceniu czasu przestoju maszyny w związku z jej przezbrojeniem. Stanowi ona zatem specyficzną formę optymalizacji, pozwalającą na oszczędność kosztów, zwiększenie wydajności procesów, ale również likwidację wąskich gardeł.

SMED jako metoda optymalizacji procesów w przedsiębiorstwie

Czym jest optymalizacja?

Optymalizacja jest procesem polegającym na określeniu, które obszary działania przedsiębiorstwa i w jakim zakresie powinny podlegać doskonaleniu. Podstawowym jej narzędziem jest diagnoza stanu obecnego, pozwalająca na zweryfikowanie, w jaki sposób przebiegają procesy w organizacji oraz jakie są główne przyczyny występowania nieefektywności w ich obszarze. Zdobyta w ten sposób wiedza jest podstawą do opracowania i wdrożenia nowych rozwiązań, które dotyczyć mogą samego procesu, jak również jego dostawców, klientów, a także wykorzystywanych w nim zasobów. Wynikiem procesu optymalizacji jest wskazanie na działania, jakie należy podjąć, by usprawnić najmniej efektywne procesy w organizacji.

Pozostałe 89% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Możesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Zobacz również

Optymalizacja kosztów zużycia energii w firmie

Optymalizacja kosztów zużycia energii w firmie

Współczesna energetyka zaczyna przypominać rozpędzające się Pendolino, z tym zastrzeżeniem, że tu przynajmniej znana jest stacja docelowa i pewność, że pociąg się zatrzyma. A w energetyce wszyscy się dzisiaj głowią nad tym, gdzie znajdziemy się za 3-5 czy 10 lat i jak wygląda stacja docelowa.

Czytaj więcej

Optymalizacja procesów logistycznych w przedsiębiorstwie z wykorzystaniem rachunku kosztów działań

Optymalizacja procesów logistycznych w przedsiębiorstwie z wykorzystaniem rachunku kosztów działań

Na rachunek kosztów działań (ABC – Activity Based Costing) można patrzeć jak na podstawę informacyjną do monitorowania i kontrolowania jednego z dwóch możliwych źródeł przewagi konkurencyjnej: niskokosztowej produkcji i niskokosztowej dystrybucji. Na podstawie informacji kosztowych o poszczególnych procesach i działaniach można zoptymalizować te procesy na poziomie przedsiębiorstwa lub podjąć decyzję o przeniesieniu niektórych procesów i działań do innej firmy (outsourcing).

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama