SMED jako metoda optymalizacji procesów w przedsiębiorstwie

CiRZ_207_08.jpg

Optymalizacja jest procesem, którego celem jest doskonalenie jakości poprzez poszukiwanie i wdrażanie nowych rozwiązań. Pozwala ona na dokładne przemyślenie, zbadanie i zmapowanie procesu, umożliwiając identyfikowanie istniejących w jego ramach nieefektywności. SMED (ang. Single Minute Exchange of Die) jest natomiast techniką koncentrującą się na skróceniu czasu przestoju maszyny w związku z jej przezbrojeniem. Stanowi ona zatem specyficzną formę optymalizacji, pozwalającą na oszczędność kosztów, zwiększenie wydajności procesów, ale również likwidację wąskich gardeł.

Czym jest optymalizacja?

Optymalizacja jest procesem polegającym na określeniu, które obszary działania przedsiębiorstwa i w jakim zakresie powinny podlegać doskonaleniu. Podstawowym jej narzędziem jest diagnoza stanu obecnego, pozwalająca na zweryfikowanie, w jaki sposób przebiegają procesy w organizacji oraz jakie są główne przyczyny występowania nieefektywności w ich obszarze. Zdobyta w ten sposób wiedza jest podstawą do opracowania i wdrożenia nowych rozwiązań, które dotyczyć mogą samego procesu, jak również jego dostawców, klientów, a także wykorzystywanych w nim zasobów. Wynikiem procesu optymalizacji jest wskazanie na działania, jakie należy podjąć, by usprawnić najmniej efektywne procesy w organizacji.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum

Polecamy