Wykonanie obowiązków za rok 2019 niestety nie pozwala nam zapomnieć o temacie cen transferowych na dłużej, rok 2021 przyniósł kolejne wyzwania zarówno w postaci zmian w przepisach, jak również dodatkowych obowiązków związanych z COVID-19.

Dokumentacja cen transferowych w 2021 r. Nowelizacja przepisów, nowe wyzwania i plany na przyszłość

Jednym z głównych wyzwań, z którym będą musieli zmierzyć się podatnicy, jest konieczność zaktualizowania posiadanych analiz porównawczych. Obowiązek aktualizacji będzie dotyczył nie tylko analiz sporządzonych dla transakcji realizowanych w roku 2017, ale obejmie również szczególne przypadki, w których COVID-19 wpłynął na warunki transakcji wewnątrzgrupowych lub branżę, w której działa dany podmiot.

Istotne zmiany zaszły również w dokumentowaniu transakcji z rajami podatkowymi oraz z podmiotami dokonującymi rozliczeń z rajami podatkowymi, a podejście MF do tematu należytej staranności oraz tzw. domniemania prowadzi jedynie do wniosku, że musimy coraz bardziej inwigilować swoich kontrahentów, bez względu na fakt występujących powiązań, czy też miejsce prowadzenia przez nich biznesu.

Zmiany w przepisach – nowe podejście do sporządzenia dokumentacji z rajami podatkowymi oraz kilka uproszczeń dla podatników

Zmiany wprowadzane w roku 2021 można podzielić na dwie grupy, pierwsza z nich ma charakter upraszczający wykonywanie obowiązków związanych z cenami transferowymi, druga ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego w zakresie transakcji realizowanych z podmiotami z tzw. rajów podatkowych.

Pozostałe 91% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Optymalizacja procesów logistycznych w przedsiębiorstwie z wykorzystaniem rachunku kosztów działań

Optymalizacja procesów logistycznych w przedsiębiorstwie z wykorzystaniem rachunku kosztów działań

Na rachunek kosztów działań (ABC – Activity Based Costing) można patrzeć jak na podstawę informacyjną do monitorowania i kontrolowania jednego z dwóch możliwych źródeł przewagi konkurencyjnej: niskokosztowej produkcji i niskokosztowej dystrybucji. Na podstawie informacji kosztowych o poszczególnych procesach i działaniach można zoptymalizować te procesy na poziomie przedsiębiorstwa lub podjąć decyzję o przeniesieniu niektórych procesów i działań do innej firmy (outsourcing).

Czytaj więcej

Przegląd zmian w MSR

Przegląd zmian w MSR

Jednostki, które sporządzają sprawozdania finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami mają obowiązek ciągłego śledzenia zachodzących zmian oraz stosowania najnowszych interpretacji, bowiem mogą mieć one istotny wpływ na ujmowanie zdarzeń gospodarczych, wycenę, prezentację czy ujawnienia w sprawozdaniu finansowym. Zmiany zachodzące w 2021 r. to w głównej mierze reforma IBOR.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama