31 maja – 2 czerwca 2005 r., Łeba

W dniach od 31 maja do 2 czerwca 2005 r. w Łebie odbyła się największa w Polsce konferencja dla praktyków controllingu. Wzięło w niej udział ponad 120 uczestników. Organizowany od 1993 r. Kongres Controllerów miał w tym roku szczególny charakter, bowiem w jego organizację włączyły się dwie duże i doświadczone firmy – Ośrodek Doradztwa i Treningu Kierowniczego (Akademia Controllingu) w Gdańsku oraz Grupa Wydawnicza INFOR S.A. (Centrum Edukacji Gospodarczej Infor Training), wydawca miesięcznika „Controlling i Rachunkowość Zarządcza”. I choć nasz miesięcznik od wielu już lat sprawuje patronat medialny nad tym wydarzeniem, to po raz pierwszy występował również w roli współorganizatora Kongresu. To dla nas ogromny zaszczyt i wyróżnienie!

Sponsorami XIII Kongresu Controllerów były firmy Great Plains Polska i ComArch S.A.

Tematem przewodnim tegorocznego Kongresu była „Radość z osiągnięć zamiast frustracji rzeczywistością”. I nie ma w nim żadnej przypadkowości, bowiem świat jest coraz bardziej złożony i zaskakuje trudnymi do przewidzenia zmianami. W tych warunkach ważne jest, aby skutecznie konstruować i realizować strategie przedsiębiorstw, a nie tracić czas na frustracje wynikające z warunków gospodarowania i odchyleń w realizacji planów i celów. I trzeba przyznać, iż zdecydowana większość wygłoszonych na Kongresie referatów doskonale wkomponowała się w hasło przewodnie.

Tematyka Kongresu była skoncentrowana przede wszystkim na zarządzaniu strategicznym i Balanced Scorecard. Gościem specjalnym był Helmut Prenner z firmy C.O.S. Austria, który wygłosił bardzo ciekawy referat na temat Strategicznej Karty Wyników w Unii Europejskiej. Swoje doświadczenia zaprezentowali ponadto:
 • Andrzej Brzozowski (BENTEN Sp. z o.o., Rumia),
 • Janusz Grudziński (Południowy Koncern Energetyczny, Katowice),
 • Adam Jabłoński (OTTIMA plus, Dąbrowa Górnicza),
 • Marek Jabłoński (OTTIMA plus, Dąbrowa Górnicza),
 • Małgorzata Kajut (VECTOR, Gdynia),
 • Witold Kilijański (Controlling Systems, Wrocław),
 • Zbigniew Owczarek (Energetyka Kaliska, Kalisz),
 • Ryszard Prężyna (ZCH Zachem SA, Bydgoszcz),
 • Roman Zleśny (Great Plains Polska, Gdynia),
 • Jarosław Żurawski (EMAX SA, Poznań),
 • dr Adam Borowicz (Ośrodek Doradztwa i Treningu Kierowniczego – Akademia Controllingu, Gdańsk),
 • dr Stefan Olech (Ośrodek Doradztwa i Treningu Kierowniczego – Akademia Controllingu, Gdańsk).
Znakomitym pomysłem organizacyjnym okazały się przeprowadzone po zakończonych wykładach trzy równoległe sesje panelowe (bardzo wysoko ocenione przez uczestników), w trakcie których nawiązała się ożywiona dyskusja praktyków. Dyskutowano przede wszystkim na temat zaprezentowanych wcześniej referatów, ale również podstawowych kierunków rozwoju praktyki controllingu i Balanced Scorecard.

Drugi dzień Kongresu zakończył podstawową część obrad. Zaraz jednak po tym rozpoczęły się zajęcia warsztatowe. Uczestnicy mieli do wybory trzy zasadnicze tematy:

1) Value Based Management – zarządzanie wartością firmy (prowadzenie: Marcin Pęksyk, Henley Centre for Value Improvement),

2) Budżetowanie przepływów pieniężnych (prowadzenie: Jacek Płocharz, Centrum Edukacji Gospodarczej Infor Training)

3) Sztuka prezentacji dla controllerów finansowych (prowadzenie: Agnieszka Zielonka-Sujkowska, Ośrodek Doradztwa i Treningu Kierowniczego).

Oprócz silnych merytorycznie referatów i zajęć w formule warsztatów, organizatorzy zadbali również o doskonałą rozrywkę. Impreza taneczna połączona z możliwością wspólnego biesiadowania trwała do późnej nocy, co udowodniło po raz kolejny, iż środowisko controllerów jest bardzo dobrze zintegrowane. To przecież już XIII Kongres Controllerów!

Już dziś organizatorzy zapraszają na kolejny, XIV Kongres Controllerów, który odbędzie się w dniach 29–31 maja 2006 r. nad polskim morzem. Temat przewodni: „Controlling ryzyka”. Również za rok będziecie mieli Państwo okazję oceniać zespołowy wysiłek organizacyjny Kongresu, bowiem przygotują go dwie zaprzyjaźnione organizacje – Ośrodek Doradztwa i Treningu Kierowniczego (Akademia Controllingu) w Gdańsku oraz Grupa Wydawnicza INFOR S.A. (Centrum Edukacji Gospodarczej Infor Training).

Zobacz również

Tekst otwarty nr 2/2020

Kto może skorzystać z prawa do błędu

Od 1 stycznia 2020 r., zgodnie z nowymi regulacjami, do polskiego systemu prawnego wprowadzona została instytucja „prawa do popełnienia błędu”.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 2/2020

PSA dopiero w marcu 2021 r.

Regulacje dotyczące prostej spółki akcyjnej wejdą w życie dopiero 1 marca 2021 r. Tym samym wejście tych przepisów zostanie przesunięte o rok.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 2/2020

Opłaty za nadzór firm audytorskich

Z art. 55 ust. 1 i 2 ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym wynika, że firma audytorska jest obowiązana wnieść opłatę z tytułu nadzoru. W związku ze zmianami w tej ustawie zaistniała konieczność wydania nowego rozporządzenia, określającego sposób wyliczenia tych opłat, sposób i terminy ich wpłaty wraz z ustaleniem wzoru rocznego rozliczenia opłat. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 29 listopada 2019 r.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama