W związku z trwającą epidemią COVID-19 i rosnącymi problemami finansowymi przedsiębiorców coraz większa liczba z nich decyduje się na podpisywanie aneksów do zawartych umów leasingu. Dzięki temu leasingobiorcy zyskują m.in. możliwość zawieszenia płatności rat leasingowych na ustalony z leasingodawcą okres. Coraz częstszą praktyką jest również dokonywanie cesji zawartych umów leasingu oraz sprzedaż przedmiotu leasingu jeszcze w trakcie trwania umowy. Z uwagi na liczne wątpliwości odnośnie skutków w PIT i CIT tego typu działań MF zdecydował się wydać w tej sprawie interpretację ogólną.

Skutki w PIT i CIT zmian umowy leasingu – interpretacja ogólna MF

Przepisy ustaw o PIT i CIT zawierają stworzone na potrzeby tych ustaw definicje leasingu finansowego i operacyjnego. Tylko umowy spełniające wskazane tam warunki mogą być podatkowo rozliczane jako leasing. W związku z trwającą epidemią COVID-19 i rosnącymi problemami finansowymi przedsiębiorców coraz większa liczba z nich decyduje się na podpisywanie aneksów do zawartych umów leasingu. MF w wydanej interpretacji ogólnej wskazał zakres dopuszczalnych zmian postanowień umowy leasingu, które jego zdaniem nie mają wpływu na treść zawartej umowy i tym samym nie powodują konieczności ponownego podatkowego jej weryfikowania. Zdaniem MF takimi modyfikacjami są zmiany harmonogramu płatności poprzez:

  • obniżenie wartości wymagalnych rat leasingowych wskutek wydłużenia okresu trwania umowy,
  • zwiększenie wartości wymagalnych rat leasingowych wskutek skrócenia okresu trwania umowy (jednak na okres nie krótszy niż 40% normatywnego okresu amortyzacji danego przedmiotu leasingu),
  • zawieszenie przez określony okres płatności rat,
  • obniżenie przez określony okres płatności rat,
  • wydłużenie okresu trwania i obniżenie wartości wymagalnych rat leasingowych, przy jednoczesnym zawieszeniu przez określony okres płatności rat oraz zwiększenie/zmniejszenie wysokości rat leasingowych po upływie danego okresu (o wartość niespłacanej przez dany okres części kapitałowej rat leasingowych).

Pozostałe 59% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Możesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Zobacz również

Bez paragonu w sprzedaży przez automaty oraz paragon w formie elektronicznej – komunikat MF

MF przypomniało, że przepisy w sposób szczególny regulują zasady wydawania paragonów w niektórych sytuacjach. Dzięki tym regulacjom podatnicy prowadzący sprzedaż przy zastosowaniu automatów mogą nie wydawać paragonów fiskalnych, a podatnicy korzystający z kas online mogą wydawać paragony w formie elektronicznej.

Czytaj więcej

W transakcjach łańcuchowych niezbędne są nowe interpretacje podatkowe

Ministerstwo Finansów poinformowało, że z dniem 1 stycznia 2021 r. doszło do utraty aktualności, a tym samym mocy ochronnej, interpretacji indywidualnych wydanych na podstawie art. 7 ust. 8 ustawy o VAT. Szczególnie dotkliwie sytuację tę mogą odczuć firmy pośredniczące w dystrybucji kart paliwowych oraz użytkownicy tych kart, ale nie tylko. W praktyce problem ten będzie dotyczył wszystkich podmiotów, które uzyskały interpretacje podatkowe w sprawie opodatkowania transakcji łańcuchowych – wydane na podstawie uchylonego art. 7 ust. 8 ustawy o VAT.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama