Podatnicy mogą znowu opodatkowywać darowizny laptopów i tabletów dla jednostek oświatowych stawką VAT 0%. Stawka ta może być stosowana do darowizn dokonanych już od 1 września 2020 r. do dnia odwołania stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19. Tak wynika z rozporządzenia MF wydanego w tej sprawie.

Podatnicy mogą znowu stosować stawkę VAT 0% na laptopy i tablety darowane jednostkom oświatowym

Podatnicy mogli stosować stawkę VAT 0% do darowizn laptopów i tabletów dokonywanych dla placówek oświatowych od 22 kwietnia 2020 r. do 30 czerwca 2020 r. MF zdecydował się na nowelizację rozporządzenia w sprawie obniżonych stawek VAT. Dzięki temu została przywrócona możliwość stosowania stawki VAT 0% dla darowizn dokonywanych na rzecz:

  • placówek oświatowych, czyli publicznych i niepublicznych jednostek, o których mowa w art. 2 pkt 1- 4 i 7 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, oraz uczelni w rozumieniu ustawy z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
  • organizacji humanitarnych, charytatywnych lub edukacyjnych oraz operatora Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) – w celu dalszego nieodpłatnego przekazania placówkom oświatowym,
  • organów prowadzących szkołę lub placówkę, o których mowa w art. 4 pkt 16 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe – w celu dalszego nieodpłatnego przekazania prowadzonym placówkom oświatowym.

Pozostałe 46% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Źródło: www.nowy.inforlex.pl

Zobacz również

Pakiet VAT e‑commerce w 2021 r.

Pakiet VAT e-commerce w 2021 r.

Od 1 lipca 2021 r. do ustawy o VAT wprowadzony zostanie tzw. pakiet e-commerce, tj. szereg rozwiązań unijnych dotyczących sprzedaży towarów za pośrednictwem różnego rodzaju platform sprzedaży. Nowelizacja dotyczy implementacji do polskiego ustawodawstwa rozwiązań unijnych w sprawie sprzedaży towarów na odległość i obejmuje istotne zmiany w zasadach rozliczeń podatkowych firm zajmujących się sprzedażą wysyłkową oraz pośredników obsługujących platformy handlowe.

Czytaj więcej

MF przygotowuje centralną bazę e‑faktur

E-faktury będą stanowić rodzaj faktur elektronicznych, wystawianych i otrzymywanych za pośrednictwem centralnej bazy e-faktur – Krajowego Systemu e-faktur. E-faktury wystawiane w ten sposób będą miały określoną strukturę. MF zapowiada ich dobrowolne wprowadzenie pod koniec 2021 r., a obowiązkowe od 2023 r.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama