Od 1 maja 2021 r. kryteria i warunki techniczne dla kas rejestrujących zostaną określone w dwóch nowych rozporządzeniach. Jedno z nich będzie regulowało kwestie warunków technicznych stosowania kas online, a w szczególności dotyczące wystawiania e-paragonów. W drugim zostaną określone kryteria, warunki techniczne i wymagania dla kas rejestrujących z elektronicznym zapisem kopii. Spełnienie tych wymagań pozwoli podatnikom nadal korzystać z kas z elektronicznym zapisem kopii, w okresie, na który zostały wydane potwierdzenia warunków technicznych ich użytkowania.

Warunki techniczne dla kas z elektronicznym zapisem kopii

Kasy z elektronicznym zapisem mają być zastępowane stopniowo kasami online. Obecnie – w okresie przejściowym – podatnicy mogą nadal stosować kasy z elektronicznym zapisem kopii – przez czas obowiązywania dla danej kasy potwierdzenia o spełnieniu funkcji, kryteriów i warunków technicznych dla kas rejestrujących z elektronicznym zapisem kopii. Zgodnie z obowiązującymi przepisami potwierdzenia takie mogą być wydawane na okres do 31 grudnia 2022 r.

Do 30 kwietnia 2021 r. kryteria i warunki techniczne, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące z elektronicznym zapisem kopii, są określone w rozporządzeniu Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz. U. poz. 1206). Na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach (Dz. U. poz. 675) rozporządzenie to ma utracić moc najpóźniej 1 maja 2021 r. To oznacza, że stało się niezbędne wydanie nowego rozporządzenia – z datą wejścia w życie 1 maja 2021 r. określającego funkcje, kryteria i warunki techniczne stosowania kas z elektronicznym zapisem kopii. Nowe rozporządzenie zapewni podatnikom możliwość dalszego ewidencjonowania obrotu przy użyciu urządzeń dysponujących potwierdzeniami ważnymi do 31 grudnia 2022 r. oraz zapewni oszczędności poprzez odsunięcie do tego czasu konieczności poniesienia wydatku na zakup urządzeń nowszego typu (kasy online).

Pozostałe 58% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Źródło: www.nowy.inforlex.pl

Zobacz również

Rozpoczęły się konsultacje w sprawie objaśnień o cenach transferowych

Rozpoczęły się konsultacje w sprawie objaśnień o cenach transferowych

Do 20 kwietnia 2021 r. można zgłaszać uwagi i opinie do projektu objaśnień podatkowych w sprawie cen transferowych. Projekt objaśnia instytucję domniemania i wskazuje jak rozumieć standard należytej staranności, o których mowa w art. 11o ust. 1b ustawy o CIT oraz art. 23za ust. 1b ustawy o PIT.

Czytaj więcej

Jak wykazać korektę roczną odliczenia VAT w ewidencji JPK

Jak wykazać korektę roczną odliczenia VAT w ewidencji JPK

W pliku JPK_VAT do wykazania korekty przeznaczone są dwa wiersze w części ewidencyjnej i dwa wiersze w części deklaracyjnej. Jeden z nich dotyczy korekty podatku naliczonego od środków trwałych, a drugi dotyczy korekty podatku odliczonego od pozostałych towarów. Skutki korekty należy też ująć w przychodach lub kosztach w podatku dochodowym.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama