W pliku JPK_VAT do wykazania korekty przeznaczone są dwa wiersze w części ewidencyjnej i dwa wiersze w części deklaracyjnej. Jeden z nich dotyczy korekty podatku naliczonego od środków trwałych, a drugi dotyczy korekty podatku odliczonego od pozostałych towarów. Skutki korekty należy też ująć w przychodach lub kosztach w podatku dochodowym.

Jak wykazać korektę roczną odliczenia VAT w ewidencji JPK

Roczną kwotę korekty podatku naliczonego w związku ze sprzedażą mieszaną należy wykazać w rozliczeniu za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty. W 2021 r. podatnicy po raz pierwszy wykażą tę korektę w pliku JPK_VAT. Przeznaczone są do tego dwa wiersze w części ewidencyjnej i dwa wiersze w części deklaracyjnej pliku JPK_V7.

Korekta roczna

Kwota korekty jest wyliczana na podstawie zapisów w rejestrach za poprzedni rok. Korekta ta nie powoduje przy tym zmian w prowadzonych za poprzedni rok rejestrach, aczkolwiek wpływa na rozliczenia za bieżący okres, w którym jest dokonywana.

Faktyczna proporcja (%) odliczenia VAT naliczonego, wyliczana na podstawie danych z ubiegłego roku, jest stosowana do korygowania odliczeń dokonanych w roku ubiegłym (korekta roczna). Korekta roczna służy do tego, aby podatnik zrealizował swoje prawo do odliczenia VAT naliczonego w wysokości, która mu faktycznie przysługiwała (na podstawie faktycznych danych z danego roku). W trakcie roku podatnik odliczał bowiem podatek od sprzedaży mieszanej w proporcji „wstępnie” przyjętej dla danego roku. Korekta roczna odliczonego VAT ma doprowadzić do uzgodnienia stanu wstępnego ze stanem rzeczywistym. Dzięki temu podatnik odliczy tyle VAT naliczonego, ile faktycznie mu przysługuje. Może to być kwota wyższa niż pierwotnie odliczona (korekta dodatnia) lub niższa niż pierwotnie odliczona (korekta ujemna).

Pozostałe 71% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Rozpoczęły się konsultacje w sprawie objaśnień o cenach transferowych

Rozpoczęły się konsultacje w sprawie objaśnień o cenach transferowych

Do 20 kwietnia 2021 r. można zgłaszać uwagi i opinie do projektu objaśnień podatkowych w sprawie cen transferowych. Projekt objaśnia instytucję domniemania i wskazuje jak rozumieć standard należytej staranności, o których mowa w art. 11o ust. 1b ustawy o CIT oraz art. 23za ust. 1b ustawy o PIT.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 3/2021

Zapraszamy na Financial Controlling Forum 2021

Zapraszamy na Financial Controlling Forum 2021

Już 11 marca w formule online organizowane jest Financial Controlling Forum 2021 r. Redakcja Finansowa Wydawnictwa Explanator ma przyjemność być partnerem medialnym tego wydarzenia.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama