Mandat w wysokości minimum 185 zł, grzywna sięgająca 18 tys. zł, a w skrajnych przypadkach nawet więzienie – takie konsekwencje grożą przedsiębiorcom, rozliczającym się na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego, jeśli do 1 lutego nie złożyli PIT-28.

Spóźnione zeznanie podatkowe jest wykroczeniem skarbowym, za które fiskus może ukarać cię mandatem. Wynika to z artykułu 56 § 4 Kodeksu karnego skarbowego. Urzędnicy skarbowi lub inspektorzy kontroli skarbowej mają prawo ustalić wysokość mandatu od 1/10 do 20-krotności minimalnego wynagrodzenia (w 2016 roku wynosi ono 1850 zł brutto). Możesz więc zapłacić od 185 zł aż do nawet 37 tys. zł. Podobne sankcje dotyczą sytuacji, kiedy nie zapłacisz pełnej kwoty podatku, a zaległość nie przekroczy pięciokrotnej wysokości płacy minimalnej (w 2016 roku – 9250 zł).

Inaczej wygląda kwestia nieuiszczenia podatku, który przewyższa wspomnianą kwotę. W grę wchodzi już wówczas przestępstwo skarbowe, a karę wymierza sąd. Jeśli znajdziesz się w podobnej sytuacji, grozi ci grzywna – od 10 do 720 tak zwanych stawek dziennych. Ich wartość określa sąd na podstawie twoich dochodów i sytuacji materialnej. Widełki mieszczą się w przedziale od 1/30 do 400/30 minimalnego wynagrodzenia.

W 2016 roku kwota dzienna może więc wynosić od 61,66 zł do 24 664 zł, a tym samym cała grzywna od 616,6 zł aż do 17,75808 mln zł. W rażących przypadkach poważnych oszustw podatkowych sąd może skazać na ograniczenie lub pozbawienie wolności od 5 dni do 5 lat. W przypadku spóźnionego PIT-u taka kara, na szczęście, nie grozi.

Jak zapobiec karze za spóźnioną deklarację PIT?

W przypadku niedotrzymania terminu zeznania podatkowego jak najszybciej złóż spóźnioną deklarację. Kary pieniężnej możesz uniknąć, informując skarbówkę o popełnionym wykroczeniu. Należy to zrobić, zanim urzędnicy sami się zorientują i rozpoczną działania w tej sprawie. Jeśli nie rozliczysz PIT-u na czas, możesz posłużyć się tzw. czynnym żalem.

Zawiadomienie pisemne musi zawierać powody oraz okoliczności zaistniałego spóźnienia. Dokument, zaadresowany do naczelnika urzędu skarbowego, powinien zostać złożony podczas spotkania z urzędnikiem. Oprócz tego konieczna jest również spłata zaległego podatku wraz z ustawowymi odsetkami.

Źródło: Money.pl

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 5-6/2020

KPMG (e)Forum | Biznes w czasach pandemii #3 Cyfrowoprzygotowani – digitally ready (2 czerwca 2020)

Eksperci KPMG już po raz trzeci spotkają się w wirtualnej przestrzeni z przedsiębiorcami w ramach cyklu „KPMG (e)Forum | Biznes w czasach pandemii”. 2 czerwca odbędzie się kolejna, bezpłatna konferencja online, której agenda w całości zostanie poświęcona wyzwaniom w transformacji cyfrowej.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 5-6/2020

Firmy w obliczu prawnych, księgowych i podatkowych wyzwań związanych z pandemią COVID‑19

21 maja 2020 r. odbyła się pierwsza konferencja online z cyklu „KPMG (e)Forum | Biznes w czasach pandemii”. Przedstawiciele kadry zarządzającej, w tym przede wszystkim dyrektorzy finansowi, główni księgowi i osoby odpowiedzialne za obszary prawne, podatkowe i finansowe z firm działających w różnych sektorach gospodarki wysłuchali prelekcji ekspertów KPMG poświęconych istotnym wyzwaniom biznesowym w obliczu pandemii COVID-19.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 4/2020

KPMG (e)Forum | Biznes w czasach pandemii. Cykl bezpłatnych konferencji online

KPMG_poziom.jpg

„KPMG (e)Forum | Biznes w czasach pandemii” to konferencje online obejmujące najbardziej aktualne tematy, z którymi mierzą się przedsiębiorcy w obecnej rzeczywistości biznesowej oraz stanowią odpowiedź na ich bieżące potrzeby i wyzwania.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama