Z danych zebranych przez Coface wynika, że w 2015 r. polskie sądy ogłosiły upadłość 741 podmiotów, czyli o 10 proc. mniej niż w roku 2014.

Dla przypomnienia – w 2014 r. polskie sądy ogłosiły upadłość 823 podmiotów, co było liczbą o 7 proc. niższą niż w roku 2013. To już drugi rok z rzędu, kiedy liczba upadających firm spada. Poprawa nastąpiła w budownictwie i handlu, za to transport kolejny rok z rzędu ma się gorzej.

W 2015 r. sądy ogłosiły upadłość 228 firm produkcyjnych. To niewiele mniej niż rok wcześniej (spadek o 4 proc.). Sytuacja jest jednak bardzo różna w poszczególnych branżach.

W produkcji odzieży i wyrobów tekstylnych liczba upadłości wzrosła o 67 proc., ogłoszono bankructwa 20 przedsiębiorstw. Natomiast w produkcji papieru i wyrobów papierowych liczba bankructw zmalała o 73 proc., co było konsekwencją ogłoszenia upadłości tylko 3 firm.

Z dużej liczby bankructw znana była branża budowlana. W 2015 r. upadło 160 takich firm. To o 5 proc. mniej niż w 2014 r.

W sektorze budowlanym liczba upadłości zmniejsza się od kilku kwartałów, ale nadal występują w niej duże opóźnienia płatności – mówi główny ekonomista Coface na Europę Centralną, Grzegorz Sielewicz.

Charakterystyczne jest też to, że rośnie liczba upadłości w branży transportowej. W 2015 r. ogłoszono 41 upadłości, co oznacza wzrost o 11 proc.

Branża transportowa korzysta na niższych cenach ropy naftowej, ale występują też silnie oddziałujące niekorzystne zjawiska, takie jak recesja w rosyjskiej gospodarce i nałożone embargo czy wprowadzenie w tym roku przez Francję minimalnego wynagrodzenia, które obowiązuje też naszych kierowców – wyjaśnia Grzegorz Sielewicz.

Źródło: Money.pl

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 12/2019

X Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG

017a.jpg

Jubileuszowa X edycja Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG odbędzie się 16 stycznia 2020 roku w Warszawie. Jest to największe tego typu wydarzenie w Polsce, kierowane do prezesów, członków zarządów oraz przedstawicieli kadry zarządzającej odpowiedzialnej za obszary podatkowe i rachunkowe w przedsiębiorstwach.

Czytaj więcej

Quick fixes po 1 stycznia 2020 r. Szybkie korekty w systemie VAT

CiRZ_12_8.jpg

Od dnia 1 stycznia 2020 r. w Unii Europejskiej zaczynają obowiązywać tzw. quick fixes, czyli system „szybkich korekt” w systemie VAT, które mają stanowić odpowiedź na oszustwa VAT-owskie. To pierwszy etap uszczelnienia systemu podatku VAT zaplanowanego na 2022 r. Czego się spodziewać? Co zmiana oznacza dla podatników?

Czytaj więcej

Pracodawcy wpłacają na PFRON coraz więcej

CiRZ_12_5.jpg

Kwota odprowadzona przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w marcu 2019 r. była wyższa o 106 mln zł w porównaniu z marcem 2016 r. W tym roku ponad 30 tysięcy pracodawców wpłaciło na PFRON 400 mln złotych. Warto wiedzieć, w jaki sposób powstaje ten koszt i od czego zależy jego wysokość. Dzięki temu przedsiębiorca może efektywnie nim zarządzać.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama