Bank centralny

Tekst otwarty nr 12/2005

Po raz kolejny bez niespodzianek

  •  Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian i utrzymała łagodne nastawienie w polityce pieniężnej. Decyzja Rady i komunikat potwierdziły oczekiwania dotyczące najbliższych decyzji w polityce pieniężnej. Brak sygnałów o ewentualnym nasilaniu się presji inflacyjnej i brak oznak wystąpienia efektów drugiej rundy po wcześniejszym wzroście cen paliw powoduje, że perspektywy inflacji pozostają korzystne.
  •  Pozostaje pytanie, czy rozwój wydarzeń na scenie politycznej nie będzie stanowił zagrożenia dla średnioterminowych perspektyw inflacji. Główny i najszybszy kanał transmisji to kurs walutowy, choć warto zaznaczyć, że w ostatnich miesiącach kurs złotego był mocniejszy niż uwzględniono w Raporcie o inflacji.

W komunikacie również nic specjalnego

  •  Rada podtrzymała ocenę, że inflacja może wrócić do celu szybciej niż wynikało to z projekcji. O ile jednak w ubiegłym miesiącu Rada uzasadniła tę tezę „podwyższonymi cenami ropy i gazu”, to tym razem obyło się bez uzasadnienia, a Rada zaznaczyła, że ceny ropy od sierpnia spadły.
  •  Rada potwierdziła, że opublikowane ostatnio dane ekonomiczne nie dały jasnej odpowiedzi na pytanie dotyczące siły ożywienia polskiej gospodarki, a kluczowa do tej oceny będzie pełna informacja za trzeci kwartał. Rada podjęła decyzję o zmianie terminu publikacji Raportów o inflacji. Ma ona na celu uwzględnienie w projekcjach inflacji i PKB możliwie najświeższych danych o PKB. Następny Raport o inflacji opublikowany zostanie dopiero w styczniu.

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 5-6/2020

KPMG (e)Forum | Biznes w czasach pandemii #4 Restrukturyzacja firmy lub upadłość (9 czerwca 2020)

9 czerwca odbędzie się już ostatnie z czterech wydarzeń składających się na „KPMG (e)Forum | Biznes w czasach pandemii”. Zagadnieniami związanymi z restrukturyzacją firmy lub upadłością w czasie pandemii zostanie zamknięty cykl bezpłatnych konferencji online.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 5-6/2020

KPMG (e)Forum | Biznes w czasach pandemii #3 Cyfrowoprzygotowani – digitally ready (2 czerwca 2020)

Eksperci KPMG już po raz trzeci spotkają się w wirtualnej przestrzeni z przedsiębiorcami w ramach cyklu „KPMG (e)Forum | Biznes w czasach pandemii”. 2 czerwca odbędzie się kolejna, bezpłatna konferencja online, której agenda w całości zostanie poświęcona wyzwaniom w transformacji cyfrowej.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 5-6/2020

Firmy w obliczu prawnych, księgowych i podatkowych wyzwań związanych z pandemią COVID‑19

21 maja 2020 r. odbyła się pierwsza konferencja online z cyklu „KPMG (e)Forum | Biznes w czasach pandemii”. Przedstawiciele kadry zarządzającej, w tym przede wszystkim dyrektorzy finansowi, główni księgowi i osoby odpowiedzialne za obszary prawne, podatkowe i finansowe z firm działających w różnych sektorach gospodarki wysłuchali prelekcji ekspertów KPMG poświęconych istotnym wyzwaniom biznesowym w obliczu pandemii COVID-19.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama