Bank centralny

Tekst otwarty nr 12/2005

Po raz kolejny bez niespodzianek

  •  Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian i utrzymała łagodne nastawienie w polityce pieniężnej. Decyzja Rady i komunikat potwierdziły oczekiwania dotyczące najbliższych decyzji w polityce pieniężnej. Brak sygnałów o ewentualnym nasilaniu się presji inflacyjnej i brak oznak wystąpienia efektów drugiej rundy po wcześniejszym wzroście cen paliw powoduje, że perspektywy inflacji pozostają korzystne.
  •  Pozostaje pytanie, czy rozwój wydarzeń na scenie politycznej nie będzie stanowił zagrożenia dla średnioterminowych perspektyw inflacji. Główny i najszybszy kanał transmisji to kurs walutowy, choć warto zaznaczyć, że w ostatnich miesiącach kurs złotego był mocniejszy niż uwzględniono w Raporcie o inflacji.

W komunikacie również nic specjalnego

  •  Rada podtrzymała ocenę, że inflacja może wrócić do celu szybciej niż wynikało to z projekcji. O ile jednak w ubiegłym miesiącu Rada uzasadniła tę tezę „podwyższonymi cenami ropy i gazu”, to tym razem obyło się bez uzasadnienia, a Rada zaznaczyła, że ceny ropy od sierpnia spadły.
  •  Rada potwierdziła, że opublikowane ostatnio dane ekonomiczne nie dały jasnej odpowiedzi na pytanie dotyczące siły ożywienia polskiej gospodarki, a kluczowa do tej oceny będzie pełna informacja za trzeci kwartał. Rada podjęła decyzję o zmianie terminu publikacji Raportów o inflacji. Ma ona na celu uwzględnienie w projekcjach inflacji i PKB możliwie najświeższych danych o PKB. Następny Raport o inflacji opublikowany zostanie dopiero w styczniu.

Zobacz również

Tekst otwarty nr 11/2019

Obowiązkowy split payment – konieczne oznaczenie na fakturze

Elementem identyfikującym obowiązkowe zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności do danej transakcji będzie odpowiednia informacja zamieszczona na fakturze, tj. „mechanizm podzielonej płatności”.

Czytaj więcej

Jakie będą skutki zapłaty na rachunek nieuwzględniony w rejestrze podatników VAT w 2020 r.?

Do końca 2019 r. pozostały niespełna 2 miesiące. U wielu pracodawców jest to okres wzmożonej pracy. Warto zatem przeanalizować ilość wypracowanych dotychczas przez pracowników godzin nadliczbowych, w celu uniknięcia przekroczenia obowiązującego limitu. Zlecenie większej ilości godzin nadliczbowych niż dopuszczalna granica stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, za które grozi grzywna od 1000 zł do 30 000 zł.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 11/2019

W 2020 r. ma wzrosnąć limit dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

W 2020 r. do 1 000 000 euro ma wzrosnąć limit uprawniający do korzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Obecnie limit ten wynosi równowartość 250 000 euro.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama