Eksperci i praktycy oczekują, że dzięki wsparciu nowych technologii, sztucznej inteligencji, dużych zbiorów danych i zaawansowanej analityki predykcyjnej planowanie i analiza magazynu wejdą na wyższy poziom. Czy sieć 5G i komputery kwantowe w dzisiejszym świecie VUCA (od słów: volatility, czyli zmienność, uncertainty, czyli niepewność, complexity – złożoność i ambiguity – niejednoznaczność) mogą wymusić kolejną generację systemów ERP?

System ERP (Enterprise Resource Planning) – planowanie zasobów przedsiębiorstwa – przechodzi ciągłą ewolucję. To system aplikacji integrujących wszystkie procesy zarządzania w firmie – od zakupu, magazynu, produkcji, księgowości czy sprzedaży po zasoby ludzkie – z wbudowanymi narzędziami analitycznymi typu Business Intelligence. ERP zarządza wieloma funkcjami biznesowymi poprzez usprawnienie i automatyzowanie codziennych operacji biznesowych, przechowuje wszystkie wprowadzone dane w jednej bazie danych, umożliwiając wszystkim działom pracę z tymi samymi informacjami. Wszystkie te dane możemy porządkować, analizować i przekształcać w raporty. ERP zapewnia menedżerom narzędzia potrzebne do tworzenia dokładniejszych prognoz.

Obecne systemy ERP są elastyczne i dopasowane do każdego rodzaju prowadzonej działalności. Mamy do wyboru prosty system ERP dla mikroprzedsiębiorstwa, zaawansowany dla dużych firm składających się z różnych modułów wspierających podjęcie decyzji, jak również jeden integralny system ERP bez migracji danych i łączenia się między modułami z wykorzystaniem mocno specjalistycznych algorytmów, zaawansowane technologie sztucznej inteligencji i Internetu Rzeczy. System ERP pozwala w sposób efektywny i systematyczny tworzyć harmonogramy poszczególnych etapów procesu produkcji, co gwarantuje olbrzymi wzrost wydajności i poprawę jakości. Dzięki generowaniu raportów z systemu ERP możemy dokonywać szczegółowej analizy całej firmy.

Precyzyjne odzwierciedlenie procesów w systemie pozwala oszczędzać czas oraz skutecznie planować harmonogram działań. Każdy system ERP zapewnia: dostęp do aktualnych informacji, skrócenie czasu podjęcia decyzji kadry zarządzającej, mniejsze zapotrzebowanie na kapitał obrotowy, zmniejszenie czasu obsługi klientów, poprawę sprzedaży, jak również zarządza procesem dystrybucji, standaryzuje procesy produkcyjne, wymusza właściwy obieg dokumentów oraz ogranicza zbędne działania.

Moduły wspierające i rozwijające system ERP w planowaniu produkcji:

APS – Advanced Planning and Scheduling (zaawansowane planowanie i harmonogramowanie)

System w czasie rzeczywistym informuje o wszystkich najważniejszych parametrach planu, np.: całkowitym czasie roboczym, całkowitym czasie przezbrajania, liczbie zadań w planie czy liczbie zadań spóźnionych, kolejkowaniu, jak bieżący portfel zleceń obciąży zakład pracy, terminowości zleceń, każdej wykonywanej przez użytkownika czynności, zamianie kolejności elementów, opartej na dostępnych materiałach i zapotrzebowaniu. System optymalizuje sterowanie procesami wytwarzania.

Pozostałe 86% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Metoda ADKAR w procesie zarządzania zmianą w dobie zagrożenia epidemicznego

CiRZ_250_93.jpg

Pandemia wirusa COVID-19 spowodowała ogólnoświatowy kryzys gospodarczy. Wiele przedsiębiorstw mierzy się z trudnościami finansowymi i organizacyjnymi. Sytuacja taka wymusza konieczność wprowadzania nowych rozwiązań w organizacji oraz właściwego zarządzania nimi. Skutecznym narzędziem zarządzania zmianami w dobie zagrożenia epidemicznego jest metoda ADKAR.

Czytaj więcej

Zarządzanie przez wartości

CiRZ_250_85.jpg

Na czym polega koncepcja zarządzania przez wartości? Jak zbudować składowe systemu zarządzania przez wartości? Jakie są kluczowe czynniki sukcesu w przypadku stosowania tej formy zarządzania?

Czytaj więcej

Rachunek kosztów ciągłego doskonalenia

CiRZ_250_74.jpg

Koncepcja kaizen costing, określana również jako rachunek redukcji kosztów lub rachunek kosztów ciągłego doskonalenia, dotyczy systematycznego rozliczania efektywności działań ukierunkowanych na redukcję ponoszonych kosztów do pożądanego poziomu1. Model zarządzania kosztami oparty na idei kaizen nie ogranicza się do stosowania jednej metody, lecz łączy w sobie wszystkie techniki i metody, których praktyczne zastosowanie przyczynia się do usprawniania realizowanych procesów i działań.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama