Dnia 24 lipca 2020 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące kontroli inwestycji. Prezes UOKiK będzie mógł chronić polskie przedsiębiorstwa o strategicznym znaczeniu dla porządku, bezpieczeństwa lub zdrowia publicznego. UOKiK opublikował dokument, w którym wyjaśnia, w jaki sposób potencjalni inwestorzy powinni zgłosić transakcję.

Kontrole inwestycji przez UOKiK

Pełną treść dokumentu pt. „Wyjaśnienia proceduralne w sprawie składania Prezesowi UOKiK zawiadomień oraz prowadzenia postępowań objętych zakresem ustawy o kontroli inwestycji” można znaleźć (i pobrać) na stronie UOKiK.

Wyjaśnienia proceduralne

Wyjaśnienia proceduralne w sprawie składania Prezesowi UOKiK zawiadomień oraz prowadzenia postępowań objętych zakresem ustawy o kontroli inwestycji zawierają następujące informacje:

( 1 ) ochrona krajowych spółek dotyczy wyłącznie przejęć przedsiębiorców mających siedzibę na terytorium Polski przez podmioty spoza UE, EOG lub OECD, tj. osoby fizyczne, nieposiadające obywatelstwa państwa członkowskiego ww. organizacji oraz podmioty niebędące osobami fizycznymi, nieposiadające od co najmniej dwóch lat przed dniem poprzedzającym zgłoszenie do Prezesa UOKiK siedziby na terytorium państwa członkowskiego UE, EOG lub OECD. Należy również podkreślić, iż w tym wypadku mowa jest ogólnie o podmiotach, a nie tylko o przedsiębiorcach. Ochrona krajowych przedsiębiorstw dotyczy zatem przejęć nie tylko przez zagranicznych przedsiębiorców, ale także przez podmioty nieposiadające takiego statusu. Ustawa stosuje inne wymogi w stosunku do osób fizycznych oraz innych podmiotów.

W przypadku osób fizycznych ustawa obejmuje swoim zakresem osoby nieposiadające obywatelstwa państwa członkowskiego UE, EOG lub OECD. Należy zauważyć, że ustawa nie wprowadza minimalnego wymogu w stosunku do okresu posiadania przez taką osobę obywatelstwa któregoś z państw członkowskich ww. organizacji. Bez względu zatem, jak długo (krótko) posiada obywatelstwo państwa członkowskiego UE, EOG lub OECD, osoba taka nie jest objęta zakresem tej ustawy. Istotne jest jedynie, aby w chwili powstania zamiaru/dokonania inwestycji podlegającej ustawie takie obywatelstwo posiadała.

W przypadku z kolei podmiotów niebędących osobami fizycznymi, ustawa obejmuje swoim zakresem wyłącznie podmioty nieposiadające, od co najmniej dwóch lat przed dniem poprzedzającym zgłoszenie do Prezesa UOKiK, siedziby na terytorium państwa członkowskiego UE, EOG lub OECD.

Pozostałe 84% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Czy księgowa powinna świadczyć usługi prawne

Czy księgowa powinna świadczyć usługi prawne

W powszechnej opinii biuro rachunkowe zobowiązując się do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, bierze na siebie również obowiązek doradztwa podatkowego. Nic bardziej mylnego. Jeśli w samej treści umowy nie ma postanowienia nakładającego na biuro rachunkowe obowiązku świadczenia usług prawnych, nie istnieje żaden przepis prawa nakładający na księgową czy biuro rachunkowe obowiązku świadczenia usług prawnych. W niniejszym artykule wskazujemy, jakie obowiązki w tym zakresie ma biuro rachunkowe oraz jakie konsekwencje może mieć świadczenie takiego doradztwa przez księgową.

Czytaj więcej

Zawieszenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę

Zawieszenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę

Zawieszenie działalności gospodarczej oznacza przerwę w działalności prowadzonej przez przedsiębiorcę. Może nastąpić z jakiegokolwiek powodu i w każdej chwili. Należy jednak upewnić się, czy jako przedsiębiorca możemy wnioskować o zawieszenie działalności, jakie warunki muszą zostać spełnione oraz jakie są konsekwencje takiej decyzji.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama