Controlling i Rachunkowość Zarządcza 12/2014

i48.2014.012.000.jpg

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDF

Artykuły

Tekst otwarty nr 12/2014

Wzrost poczucia bezpieczeństwa inwestycyjnego w Polsce

Wyniki badania Sage Business Index pokazują, że polskie firmy z coraz większym optymizmem oceniają własne możliwości rozwoju i lepiej niż w innych krajach oceniają perspektywy gospodarki krajowej. Według badania globalne poczucie bezpieczeństwa inwestycyjnego jest obecnie najwyższe od czterech lat. Większość firm przewiduje wzrost obrotów i zatrudnienia w ciągu najbliższego roku.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 12/2014

Za nami IV Konferencja Rada Nadzorcza

W dniu 6 listopada 2014 r. w Katowicach już po raz czwarty odbyła się Konferencja Rada Nadzorcza. To cykliczne wydarzenie skierowane do właścicieli, członków rad nadzorczych oraz zarządów prywatnych spółek. Kluczowym zadaniem tegorocznego zjazdu była odpowiedź na pytanie o miejsce właściciela w strukturze firmy.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 12/2014

DANE I PROGNOZY EKONOMICZNE

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 12/2014

GOSPODARKA POLSKI

Czytaj więcej
nr 12/2014

Raport kosztowy według MPK – stopień przekroczenia kosztów w stosunku do budżetu

W przypadku raportów powtarzalnych, np. w okresach miesięcznych, warto przygotować sobie narzędzie ułatwiające ich wykonanie. W tym opracowaniu pokażemy przykład budowy narzędzia do raportowania odchyleń kosztów MPK w określonym miesiącu. Raport będzie pobierał dane z tabeli przestawnej, do której co miesiąc będą dokładane dane kosztowe za bieżący okres. Dodatkowo odchylenia będą wyliczone wartościowo...

Czytaj więcej
nr 12/2014

Wybrane aspekty kontroli zarządzania w jednostce samorządu terytorialnego

Wdrażanie skutecznych procedur zarządzania ryzykiem, a także prawidłowe (dla specyfiki gminy) opracowanie Zrównoważonej Karty Wyników pozwala efektywnie realizować strategię, wynikające z niej cele i zadania. Pozwala również prowadzić monitoring tych poczynań (eliminować ryzyko, nie dopuszczać do błędów) i osiągać sukces. Takie podejście do poszczególnych elementów kontroli zarządzania nie stanowi...

Czytaj więcej
nr 12/2014

Controlling wiedzy w organizacji

Controlling wiedzy oznacza myślenie perspektywiczne ukierunkowane na wyzwalanie działań transgresyjnych i dyfuzję innowacji, ale wymusza współpracę grup zadaniowych. Okazuje się, że dobrą współpracę rzutującą na wyniki finansowe zapewnia powołanie centrum wiedzy w organizacji (przedsiębiorstwie, instytucji).

Czytaj więcej
nr 12/2014

Jak zaczytywać dane z raportów zewnętrznych

Problem: W swojej pracy często tworzę aplikacje i bardzo złożone narzędzia dla działów zarządzających zakupem i sprzedażą. Przeważnie „mózgiem” całego narzędzia jest pojedynczy arkusz (nazwijmy go Master), do którego zaczytuję dane z raportów zewnętrznych, i na ich bazie przygotowuję formuły wyliczeniowe. Problem, z jakim się borykam, dotyczy właśnie zaczytywania danych z raportów zewnętrznych. Po...

Czytaj więcej
nr 12/2014

Wpływ różnych sposobów zastosowania arkusza kalkulacyjnego Excel na czas i jakość pracy

W odpowiedzi na sygnały od Czytelników publikujemy opracowanie poświęcone zastosowaniu Excela do wspomagania decyzji menedżerskich. Ilustracją rozwiązania problemu decyzyjnego jest w tym materiale przykład podejmowania decyzji w grze w sudoku. Decyzje, różnorodne pod względem złożoności oraz zakresu, podejmowane są w każdej organizacji.

Czytaj więcej
nr 12/2014

Jak przygotować i przeprowadzić udaną prezentację finansową

Problem: Pracuję w dziale controllingu dużej grupy kapitałowej działającej w branży energetycznej. Jestem odpowiedzialna za przygotowanie i prezentację danych finansowych dla zarządu. Chciałabym poznać kilka najważniejszych i uniwersalnych zasad, dzięki którym mogę przygotować i przeprowadzić dobrą prezentację.

Czytaj więcej

Reklama