Ochrona danych, które posiadamy w arkuszach excelowych jest niezwykle ważnym zagadnieniem. Często zdarza się, że chcemy uniemożliwić użytkownikom tego pliku dokonywanie zmian, usuwanie danych oraz wykonywanie różnych innych czynności. W tym celu właśnie przyda nam się zestaw narzędzi związanych z ochroną.

Ochrona danych w Excelu

Narzędzia do ochrony możemy podzielić generalnie na dwie grupy: narzędzia związane z ochroną arkusza oraz narzędzia związane z ochroną skoroszytu. Zarówno jedne, jak i drugie znaleźć możemy na wstążce na karcie „Recenzja” (rysunek 1).

Ochrona arkusza

Pierwszym etapem włączania ochrony jest aktywacja arkusza, który chcemy chronić. Po kliknięciu na ikonę „Chroń arkusz” na wstążce pojawi nam się okienko, w którym możemy zadecydować, na co chcemy zezwolić wszystkim użytkownikom arkusza, a które czynności chcemy zablokować. Domyślnie zaznaczone są tylko dwie opcje: zaznaczanie zablokowanych oraz odblokowanych komórek (rysunek 2).

Warto w tym miejscu wspomnieć, że każda komórka ma dwa rodzaje ochrony, których możemy używać. Znajdziemy je w oknie formatowania komórki w zakładce „Ochrona” (rysunek 3) po zaznaczeniu zakresu komórek, dla których chcemy tą ochronę zmodyfikować i wybraniu np. w menu kontekstowym opcji „Formatuj komórki”.

Pierwsza opcja, czyli „Zablokuj”, powoduje, że nie jest możliwa jakakolwiek modyfikacja tej komórki. Natomiast druga opcja, czyli „Ukryj”, powoduje, że w pasku formuły nie będzie widoczna dla użytkowników formuła, której wynik jest widoczny w komórce. Trzeba jednak tutaj powiedzieć, że obydwie te opcje działają tylko wtedy, kiedy mamy włączoną ochronę całego arkusza. Mogą one być użyte jednocześnie do jakiegoś zakresu komórek, możemy także włączać tylko jedną z tych opcji. Domyślnie dla każdej komórki arkusza jest zaznaczona opcja „Zablokuj” oraz nie jest zaznaczona opcja „Ukryj”.

Zatem, jeśli włączając ochronę arkusza zostawimy zaznaczone obie opcje domyślne, to w efekcie każda jedna komórka będzie mogła być zaznaczona. A skoro będzie mogła być zaznaczona, to będzie mogła również być skopiowana.

Pozostałe 73% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Możesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Zobacz również

Wykresy kolumnowe w Excelu. Jak porównywać dane?

Wykresy kolumnowe w Excelu. Jak porównywać dane?

Często potrzebujemy porównywać plany z faktycznymi wynikami. Wyniki sprzedaży z szacunkami sprzedaży. Możemy do tego zatrudnić Excela i wykresy kolumnowe, żeby zwizualizować wyniki porównania i łatwo uzyskać odpowiedź, jak plan ma się do faktycznych wyników.

Czytaj więcej

Kiedy system do konsolidacji sprawozdań finansowych sprawdzi się lepiej niż Excel

Kiedy system do konsolidacji sprawozdań finansowych sprawdzi się lepiej niż Excel

Czy da się przygotować sprawozdanie skonsolidowane firmy wyłącznie za pomocą Excela? W większości wypadków: tak! Czy w firmach, w których został odpowiednio wdrożony system informatyczny, ten proces przebiega sprawniej? Również tak! Inwestycja w system do konsolidacji sprawozdań finansowych, mimo iż najczęściej nie jest koniecznością, może pomóc uporządkować i usprawnić wiele aspektów raportowania grupowego.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama