Jak wiadomo, dzisiejszy controlling w znacznej mierze opiera się na danych dostarczanych przez nowoczesne systemy informatyczne. Powszechną praktyką jest to, że w momencie decyzji o wdrożeniu systemu np. klasy ERP firma decyduje się także na wdrożenie zasad controllingu, chcąc jak najefektywniej wykorzystać możliwości nowego oprogramowania. Niniejszy artykuł zaprezentuje, jakie korzyści może przynieść implementacja systemów różnych klas, ze szczególnym uwzględnieniem oprogramowania klasy MES.

Firmy produkcyjne, bo głównie o nich będzie mowa w artykule, a w zasadzie controllerzy kosztów w owych firmach codziennie zadają sobie pytania: Skąd brać wiarygodne dane do kalkulacji kosztów oraz budżetowania? Jak je agregować? Kto powinien na co dzień wprowadzać do systemu tak, aby te dane były wiarygodne? Problem ten jest stosunkowo łatwy do rozwiązania w firmach, które nie posiadają dużej liczby maszyn produkcyjnych (gniazd produkcyjnych), produkcja nie trwa kilku tygodni, czasem miesięcy, a całość asortymentu sprzedażowego nie oscyluje w okolicach kilku tysięcy indeksów. Jeśli jednak firma musi na co dzień radzić sobie z problemami opisanymi powyżej, dokonywanie kalkulacji np. kosztu wytworzenia, bez wsparcia nowoczesnych systemów informatycznych różnych klas wydaje się niemożliwe do wykonania. Poniższa grafika prezentuje controlling jako narzędzie wspomagane przez kilka różnych źródeł danych, którymi są systemy różnych klas.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Produktywność magazynu – przykład e‑commerce

CiRZ_04_14.jpg

Aby skutecznie konkurować na rynku i przede wszystkim dostarczać klientom produkty na czas, na miejsce i w odpowiedniej ilości, firmy muszą efektywnie zarządzać logistyką. Jest to bowiem, z punktu widzenia ostatecznego klienta – niezauważalny, ale dla firm – często kluczowy element, umożliwiający ich rozwój i skuteczną ekspansję na rynku.

Czytaj więcej

Rachunek kosztów działań Activity Based Costing

CiRZ_3_33.jpg

Wysoki stopień złożoności procesów wytwórczych sprawia, że tradycyjne systemy rachunku kosztów nie zawsze dostarczają wystarczających informacji dla potrzeb decyzyjnych, nie zawsze się sprawdzają, aby przypisać poniesiony koszt w odpowiednim miejscu. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie Rachunku kosztów działań ABC.

Czytaj więcej

Problemy i zagrożenia związane z budżetowaniem inwestycji

CiRZ_3_29.jpg

Inwestycje w przedsiębiorstwie są konieczne, ponieważ pozwalają na jego rozwój, dają możliwość zdobycia przewagi nad konkurencją, jak również sprostania oczekiwaniom swoich klientów. Dobrze zainwestowane środki mogą przyczynić się w przyszłości zarówno do osiągnięcia większych przychodów, jak i do redukcji kosztów, co w efekcie wywrze pozytywny wpływ na wynik finansowy.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama