MF wydało rozporządzenie przekładające termin stosowania nowych zasad poboru podatku u źródła (WHT) dla podatników CIT do 31 grudnia 2019 r. Tym samym przesunięty został obowiązek poboru podatku według stawki podstawowej przez płatnika w sytuacji przekroczenia w roku podatkowym kwoty 2 mln zł płatności podlegających WHT, dokonywanych na rzecz jednego podatnika.

Czasowe wyłączenie stosowania art. 26 ust. 2e ustawy o CIT zostało rozporządzeniem przedłużone z 31 czerwca 2019 r. do 31 grudnia 2019 r.

Przesunięcie niektórych zmian w podatku u źródła

Przesunięcie terminu stosowania nowych zasad poboru podatku u źródła do końca 2019 r. oznacza, że do końca 2019 r. płatnicy i podatnicy podatku u źródła powinni stosować w tym zakresie reguły obowiązujące do końca 2018 r. Tym samym nie muszą jeszcze stosować art. 26 ust. 2e updop wprowadzonego z dniem 1 stycznia 2019 r. do ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem, gdyby suma wypłaconych jednemu kontrahentowi należności podlegających podatkowi u źródła przekroczyła w roku podatkowym płatnika próg 2 mln zł, byłby on obowiązany, co do zasady, pobrać WHT przy zastosowaniu stawki ustawowej. Dotyczy to m.in wypłaty dywidend do krajowych podatników i płatności na rzecz podmiotów zagranicznych objętych WHT. Przesunięcie terminu stosowania art. 26 ust. 2e updop oznacza, że do końca 2019 r. płatnicy nie mają obowiązku poboru WHT według stawki podstawowej po przekroczeniu progu 2 mln zł. Płatnik nie będzie musiał także składać elektronicznego oświadczenia potwierdzającego posiadanie dokumentów pozwalających na stosowanie ulgi w WHT po tym, jak jego płatności do danego kontrahenta przekroczą w 2019 r. próg 2 mln zł.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Źródło: www.nowy.inforlex.pl

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 12/2019

X Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG

017a.jpg

Jubileuszowa X edycja Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG odbędzie się 16 stycznia 2020 roku w Warszawie. Jest to największe tego typu wydarzenie w Polsce, kierowane do prezesów, członków zarządów oraz przedstawicieli kadry zarządzającej odpowiedzialnej za obszary podatkowe i rachunkowe w przedsiębiorstwach.

Czytaj więcej

Quick fixes po 1 stycznia 2020 r. Szybkie korekty w systemie VAT

CiRZ_12_8.jpg

Od dnia 1 stycznia 2020 r. w Unii Europejskiej zaczynają obowiązywać tzw. quick fixes, czyli system „szybkich korekt” w systemie VAT, które mają stanowić odpowiedź na oszustwa VAT-owskie. To pierwszy etap uszczelnienia systemu podatku VAT zaplanowanego na 2022 r. Czego się spodziewać? Co zmiana oznacza dla podatników?

Czytaj więcej

Pracodawcy wpłacają na PFRON coraz więcej

CiRZ_12_5.jpg

Kwota odprowadzona przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w marcu 2019 r. była wyższa o 106 mln zł w porównaniu z marcem 2016 r. W tym roku ponad 30 tysięcy pracodawców wpłaciło na PFRON 400 mln złotych. Warto wiedzieć, w jaki sposób powstaje ten koszt i od czego zależy jego wysokość. Dzięki temu przedsiębiorca może efektywnie nim zarządzać.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama