Kontraktor czy pracownik na umowę o pracę?

project-management2-xs.jpg

Ustawodawca polski przewidział szereg umów, z których mogą korzystać pracodawcy. Dotychczas najbardziej pożądaną wśród potencjalnych pracowników jest umowa o pracę. Jednak coraz bardziej popularnym staje się kontrakt. Czym jest? Która z tych umów jest bardziej korzystna? W niniejszym artykule porównane będą umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło oraz kontrakt. Skupmy się głównie na porównaniu umowy o pracę i umowy opartej na zasadzie kontraktu, opisując korzystne i negatywne strony obydwu umów dla pracownika oraz pracodawcy.

W aspekcie informacji docierających ze źródeł najbardziej poczytnych mediów umowy cywilnoprawne są niekorzystnie postrzegane przez pracowników i określane jako tzw. umowy śmieciowe. Jednak nieliczna grupa pracodawców jest skora do zaoferowania umowy o pracę – często ma to związek z charakterem wykonywanej pracy. Umowa o pracę łączy się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów, które musi uregulować pracodawca i po części również pracownik. Liczna grupa zawodów w szczególności narażonych na duże ryzyko ewentualnych wypadków przy pracy, nie pozostawia sobie wyboru i wymusza zawieranie tradycyjnych umów o pracę. Dotychczas umowy oparte na nieskodyfikowanych zasadach kontraktu, były domeną stanowisk menedżerskich – w chwili obecnej zdobywają coraz większą popularność wśród pracowników nie tylko kadry zarządzającej, ale również specjalistycznej, w szczególności w branżach IT, budowlanych, naftowo-gazowych, energetycznych i szeroko rozumianego przemysłu. Forma kontraktu jest dużo popularniejszą formą zatrudnienia stosowaną przez zagraniczne firmy, działające na swoim rodzimym rynku i w Polsce, o czym część naszych rodaków zaczyna się coraz częściej przekonywać. Czy to oznacza próby ominięcia płacenia wyższych podatków i działania na niekorzyść swoich pracowników? Nie zawsze, a nasze polskie negatywne nastawienie do zawierania umów z pracodawcą innych niż umowa o pracę ma swoją podstawę w powszechnym stosowaniu tzw. umów śmieciowych.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum

Polecamy