Problem: Reprezentuję średniej wielkości firmę handlową, w której pracuję od kilkunastu lat. Jednak stosunkowo niedawno zaczęliśmy interesować się controllingiem. Pewne jego elementy występowały u nas od dosyć dawna (mowa tu chociażby o budżetowaniu), jednak dopiero praktycznie od pół roku możemy mówić o zinstytucjonalizowanym systemie controllingu. Został powołany czteroosobowy dział, któremu mam przyjemność przewodniczyć. We wstępnym etapie naszym zadaniem było zaprojektowanie modelu controllingu dostosowanego do indywidualnych potrzeb i specyfiki firmy. Posiłkowaliśmy się przy tym pracą zewnętrznego konsultanta, który pomógł nam przebrnąć przez wiele istotnych problemów. Propozycje i pomysły, które wypracowaliśmy w tym okresie wymagają teraz solidnej weryfikacji. Jakie można zaproponować kryteria oceny wypracowanego przez nas projektu? Jak inne firmy radzą sobie z tym problemem w praktyce?

Full access available for logged users only. Log in or select best subscription option here..

Log in Order a subscription
Ulubione Print

Also check

Analiza cen transferowych i zaświadczenie o rynkowości cen – nowe obowiązki

CiRZ_5_30.jpg

Obowiązek sporządzenia analizy cen transferowych polega na przeprowadzeniu analizy weryfikującej, czy ceny stosowane w transakcji kontrolowanej są rynkowe. Dla jakich transakcji należy prowadzić taką analizę? Jakie transakcje podlegają regulacjom „safe-harbour”? Jak etap po etapie przeprowadzić analizę porównawczą oraz analizę zgodności?

Read more

Gdzie jest ograniczenie? Usprawnienie przedsiębiorstwa według Teorii Ograniczeń

CiRZ_3_2019_12.jpg

Zgodnie z teorią ograniczeń, każda organizacja ma co najmniej jedno ograniczenie, które ostatecznie limituje poziom osiąganych przez nią rezultatów. Ograniczenie może być fizyczne, w formie np. wąskiego gardła na produkcji lub wirtualne, w postaci stosowanych szkodliwych zasad lub procedur. Jaki jest klucz do identyfikacji tych ograniczeń w poszczególnych obszarach działalności firmy?

Read more

Kluczowe miary w rachunkowości przerobowej

CiRZ_3_2019_8.jpg

Czy jest możliwe podejmowanie właściwych decyzji w obliczu ogromu napływających zewsząd informacji oraz zmienności i niepewności w każdym aspekcie życia i działalności? Czyż nie jest tak, że dążymy do posiadania bardzo precyzyjnych, dokładnych informacji, ponieważ mamy przekonanie, że to właśnie dzięki temu uzyskujemy pewność i niezmienność naszego otoczenia?

Read more

Current issue

Polecamy

Go to

Partners

Reklama