ROE vs ROA – porównanie fundamentalnych wskaźników rentowności przedsiębiorstwa

CIRZ_216_11.jpg

Jednym z podstawowych obszarów analizy finansowej, który podlega monitorowaniu przez spółki, jest poziom rentowności działalności firmy. Istnieje wiele kombinacji wskaźników, które można zastosować do badania sprawności funkcjonowania podmiotów na rynku. Poniżej przeprowadzano analizę dwóch wskaźników zyskowności: ROA i ROE na podstawie danych finansowych za lata 2012-2016 spółki Krakus. Celem artykułu jest prezentacja przykładowych zdarzeń gospodarczych, które mają wpływ na poziom omawianych wskaźników. Do analizy wybrano taką spółkę, w której co roku podejmowane są decyzje, mające wpływ na wskaźniki rentowności. Wskaźniki obliczone zostały na koniec każdego z analizowanych lat.

Opis spółki Krakus

Spółka Krakus powstała w 2005 r. Jej podstawowym przedmiotem działalności jest produkcja wysokogatunkowego papieru graficznego, tektury falistej oraz bezdrzewnego papieru niepowlekanego i powlekanego. Spółka zatrudnia głównie średnio wykwalifikowanych pracowników linii produkcyjnych we własnej hali. W zakładzie znajdują się także pomieszczenia biurowe i magazyny. Celem przedsiębiorstwa w ostatnich latach była poprawa poziomu wskaźników rentowności.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum