Badanie systemu kontroli wewnętrznej na potrzeby badania sprawozdania finansowego

CiRZ_210_21.jpg

Zakończył się 2016 r. Badania sprawozdań finansowych już się zaczęły lub są na etapie intensywnego planowania. Na pewno jednym z istotnych elementów tego procesu jest badanie systemu rachunkowości i kontroli wewnętrznej jednostki, gdyż ma ono znaczący wpływ na dalsze działania podejmowane przez biegłego rewidenta.

Działania podejmowane w tym zakresie są określane jako badanie zgodności. To ocena systemu kontroli wewnętrznej, która, jeśli utrzymuje się na wysokim poziomie, pozwala na ograniczenia w zakresie doboru próby w późniejszych badaniach wiarygodności. W praktyce istnieje zależność pomiędzy jakością systemu kontroli wewnętrznej a wielkością próby w badaniach wiarygodności. Im większe jest zaufanie biegłego rewidenta do systemu kontroli wewnętrznej, tym bardziej może on sobie pozwolić na ograniczenia co do liczebności prób w badaniach wiarygodności.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum