Restrukturyzacja w świetle cen transferowych. Ekonomiczne skutki zmian w przedsiębiorstwach międzynarodowych

CiRZ_215_28.jpg

Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie problemu braku jednolitego podejścia do restrukturyzacji w polskich przepisach ze szczególnym uwypukleniem cen transferowych. Zasadnicza teza zawiera się w stwierdzeniu, że regulacje ustawowe kreują niejednoznaczną sytuację prawną podmiotu restrukturyzowanego. Ponadto w artykule przedstawione zostaną ekonomiczne skutki restrukturyzacji w świetle cen transferowych. Opracowanie powstało przy wykorzystaniu krytycznej analizy literatury przedmiotu, obowiązujących aktów prawnych oraz projektów aktów prawnych, a także doświadczeń własnych autora.

Zagadnienie cen transferowych zyskuje na popularności w związku ze zmieniającymi się przepisami prawa podatkowego oraz w związku z tym, że Ministerstwo Finansów coraz aktywniej poszukuje sposobów na wyeliminowanie przerzucania dochodów poza Rzeczpospolitą Polską (BEPS – Base Erosion Profit Shifting). Ministerstwo utworzyło dedykowany portal informacyjny dla cen transferowych. Strona internetowa http://www.finanse.mf.gov.pl/cit/ceny-transferowe1 służy ministrowi do publikacji wyjaśnień i komunikatów w zakresie cen transferowych, dzięki czemu możliwe jest zrozumienie perspektywy rządowej.

Z cenami transferowymi nierozerwalnie wiąże się termin „restrukturyzacja”. W polskim prawie pojawia się on niestety także w innych regulacjach, przez co przedsiębiorcy, prawnicy oraz inne osoby pracujące nad cenami transferowymi mają kłopot z prawidłowym wyjaśnieniem różnic. Ustawodawca, tworząc prawo, powinien starać się wyeliminować sytuacje, w których pod jednym terminem mieści się kilka znaczeń. Już na wstępie wskazać należy, iż jest to kardynalny błąd, którego skorygowanie będzie wyjątkowo trudne.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum