Proces budżetowania - budowa master budget

CiRZ_215_06.jpg

Budżetowanie jest metodą wewnętrznego oddolnego planowania w przedsiębiorstwie, podporządkowanego realizacji strategicznych celów i efektywnemu wykorzystaniu zasobów1. Jest to proces przygotowania i opracowania serii wspólnych budżetów oraz łączenia ich w jeden budżet główny przedsiębiorstwa.

Budżetowanie i jego etapy

Budżetowanie obejmuje stosowanie różnych metod związanych z ustalaniem, realizacją i kontrolą budżetu. Jest metodą zarządzania ukierunkowaną na poprawę efektywności wykorzystania zasobów przedsiębiorstwa. Budżet stanowi narzędzie pobudzenia działania zorientowanego na określone cele i koordynację realizacji bieżących decyzji operatywnych2. Dzięki budżetom działania różnych ośrodków odpowiedzialności mogą być zespolone i skoordynowane w jeden wspólny plan. Powinien on wspomagać kierowników jednostki w zarządzaniu i kontrolowaniu działalności, za którą są odpowiedzialni.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum